Enostavne, okusne, sveže in hitro pripravljene Limonine kocke z jagodami, so primerne tako za popoldansko sladkanje, kot malico ali celo praznično pogostitev. Limono v receptu lahko nadomestite tudi s pomarančami, limeto, tangerinami, zgornji, sadni oz. jagodni del pa s katerokoli izbrano varianto izmed "berries": maline, jagode, borovnice, ribez, brusnice, … Tudi s piškotnim delom se lahko igrate in izberete takšne brez glutena ali tiste s kakavom, maslene, celo domače piškote, katerih se nihče več ne dotakne ali preprosto spečete biskvit. Sestavine za piškotno podlago (pekač: 20 x 20 cm): 150 g Leibniz polnozrnatih piškotov 80 g stopljenega masla cimet Sestavine za kremo: 500 g skute 1 creme fraiche (Lidl) 5 žlic cukra 1 limona 1 jajce 3 žlice zdroba vanilija 1 lonček Lingoberries (lahko tudi drugo jagodičevje, maline, ...) 1 žlica medu 1 žlica bezgovega sirupa Piškote zmeljemo v mulitpraktiku in prelijemo s topljenim maslom. Premešamo, da se piškoti malo napijejo masla. Z lončkom piškote poteptamo. Ob robovih si pomagamo z žlico. Piškotno dno pečemo v pečici na 180 stopinj cca 10 minut. Samo toliko, da se dno malo stisne. Ohladimo. Sadje spasiramo. Vse sestavine za kremo z mešalnikom dobro zmiksamo. Piškotno dno obložimo s kremo. Po vrhu v svojem priljubljenem vzorcu razporedimo spasirano sadje. Limonino pecivo pečemo na 180 stopinj približno 20 minut. Pečeno pecivo pustimo, da se ohladi in nadev stisne. Pecivo razrežemo na kocke, potrosimo s sladkorjem v prahu in po želji dodatno osvežimo s svežo meto.
2 Comments
Pljučna pečenka je vsekakor ena najkakovostnejših delov mesa. Če je meso zorjeno, še toliko boljše. Kje dobimo takšne steake? Lahko jih zorimo doma, lahko naročimo mesarju, da to stori namesto nas, imajo jih pa tudi v večjih trgovskih centrih - takšne že zorjene. Cena takšnega steaka se giblje nekje 7 evrov . Če odtehta svojo ceno, se bo moral vsak sam odločiti. Ampak, če imate srečo, kot sem jo imela tudi jaz (verjetno obstaja večja možnost zadetka na loteriji, kot da se to ponovi), plačate za 6 takšnih steakov, katerih vrednost je bila cca 36 EUR, manj kot 9 EUR. Ja. Nobena cifra ne manjka, niti niso bili steaki pred iztekom roka; trgovec se je zgleda enostavno zatipkal pri šifri vnosa izdelka. :))) Sestavine: 4 x cca 2 cm debele goveje steake pljučne pečenke po 250 g (suho zorjene) 4 jajca sol sveže zmlet poper olje za peko 2 paradižnika sveži drobnjak 4 x cca 2 cm debele rezine belega kruha 1 strok česna oljčno olje Kruh narežemo na približno 2 cm debele rezine in jih v pečici na mrežici na cca 220 stopinj zlato zapečemo. Kruh se ne sme izsušiti, samo zunaj naj dobi tisto hrustljavost. Pečene bruskete natremo s česnom in jih pokapljamo z oljčnim oljem. To meso ne potrebuje nobenih začimb, razen soli in popra in zelooo vročo ponev. Steak obrišemo na suho in ga vržemo na razbeljeno žar ponev, katero smo samo malo namastili z oljem, ki prenese visoke temperature. Recimo olje za cvrtje, svinjsko mast ali PAM sprej brez maščobe. Meso se bo zaradi vročine prilepilo na ponev, vendar ga nikar ne premikajmo, ampak pustimo, da se zapeče na željeno zapečenost. Predlagam, da izberete medium ali medium rare zapečenost. To pomeni, da pečemo steak kakšne 2-3 minute na vsaki strani. Med tem, ko se meso peče na spodnji strani, ga na zgornji strani začinimo s soljo in poprom in ko je skoraj pečeno, ga obrnemo in zapečemo še na drugi strani. Steaka nikar ne solimo prej, ker nam bo drugače "voda" stekla iz njega. Steak obračamo s prijemalkami, nikar ga ne prebadajmo z vilico. Če nekateri zagovarjajo pravilo enkratnega obračanja mesa, ga jaz obrnem 3x. Pomeni, da vsako stran dvakrat zapečem. Seveda, še vedno velja tisto zgoraj, da če želim imeti medium ali medium rare, na nobeni strani ne pečemo mesa dlje kot 2-3 minute z vsemi obračanji skupaj. Obrnemo ga pa zato 3x, da se sokovi v njem enakomerneje pretakajo. Če bomo imeli premalo ogreto ponev, bo meso pustilo sok in posledično ne bo tako nežno, mehko. Ko je meso pečeno, ga damo počivat za kakšno minutko, dve, da se sokovi v steaku umirujo.
Ta čas na žar ponvi, kjer smo pekli meso, popečemo rezine paradižnika, v drugi ponvi pa jajca na oko. Jajce solimo. Steak ne potrebuje prav nobene omake. Malinova rahla tortica brez moke. Zmazali smo jo v 15 minutah. Mi štirje. 2 + 2. En mini košček smo uspeli prišparati za babico. Vsak drugi komentar bi bil odveč. :)) Torta je narejena brez moke in ne vsebuje glutena. Ta tortica na sliki je manjša, cca 18 cm premera, mišljena kot sladica po nedeljskem kosilu. Vendar lahko naredite tudi večjo oz. standardne velikosti (cca 21 - 23 cm). Količine v sestavinah so nevedene za torto premera 21-22 cm. Sestavine za biskvit iz bučnih semen: 100 g mletih bučih semen 4 jajca 4 žlice sladkorja ščep vanilije (vanilija v prahu) nastrgana lupina 1 neškropljene limone Za navlažitev biskvita: 3-4 žlice bezgovega sirupa Sestavine za kremo: 500 g mascarpone sira (ohlajen) 2 dcl sladke smetane za stepanje (ohlajena) 1 žlica sladkorja 1/2 žličke vanilije v prahu 100 g stopljene bele čokolade 2-3 žlice bezgovega sirupa 200 g malin 100 g nesoljenih pistacij Rumenjakom dodamo 4 žlice sladkorja in s pomočjo mešalnika zmešamo v puhasto kremo. Za to bo potrebno vsaj 5-7 minutno miksanje. Nato dodamo vanilijo, nastrgano lupino limone in zmleta bučna semena. Jaz sem semena enostavno zmlela v multipraktiku. Kakšno žlico semen fajn zmeljemo, da bodo bolj prahu podobna. Na koncu z lopatko previdno vmešamo sneg iz beljakov. Na papir za peko narišemo krog in vanj nanesemo maso za biskvit, nekje 1,5 cm debeline. Lahko si pomagate tudi z obodom pekača. Biskvit pečemo na 180 stopinj cca 8 - 10 minut. Odvisno od pečice seveda. Biskvit mora ostati mehak, ne smemo ga izsušiti. Biskvit je po strukturi zelo podoben biskvitu za rulado. Biskvit ohladimo in ga navlažimo. Jaz sem ga navlažila z nekaj žlicami domačega bezgovega sirupa. Kamorkoli boste dodali bezgov sirup, bo le-ta okuse samo še ojačal in jih povzdignil. Pri pripravi kreme najprej stepemo sladko smetano, kateri smo dodali žlico sladkorja. Zmanjšamo hitrost mešalnika na najnižje in smetani po žlicah dodajamo mascarpone sir. Na koncu vmešamo še vanilijo, stopljeno belo čokolado in bezgov sirup. Za kremo ne potrebujemo nobenega kremfixa ali želatine, ker bo za vezavo poskrbela čokolada. Zato kremo takoj postavimo za kakšnih 20 minut v hladinik, da se stisne. Okrog biskvita si nastavimo obod pekača in po navlaženem biskvitu razporedimo polovico malin. Na maline nanesemo 3/4 kreme in vse skupaj damo v hladilnik za cca 20 minut, da se krema spoji s sadjem in biskvitom. Odstranimo obod torte, z nekaj kreme premažemo rob biskvita in torto posipamo z vseh strani s pistacijo, ki smo jo na sesekljali v sesekljalniku. S preostankom kreme napolnimo vrečko, dodamo 3-5 z vilico fajn pretlačenih malin ter z vsebino okrasimo vrh tortice. S preostankom malin okrasimo tortico. Za dodatno svežino uporabimo meto.
Pri nas obožujemo okus tiramisuja. In tako nastajajo vse možne variante sladic s tem okusom. Tudi ta rulada in makroni. Recept za makrone je enostaven in obljubim vam, da jih boste odslej pekli pogosteje. ;) V kremi za rulado so uporabljena sveža jajca, kar sicer za mnoge predstavlja nek strah pred salmonelo, vendar naj vas takoj pomirim: naj vas ne bo strah. Sploh, če uporabljate sveža in pravilno hranjena jajca. Če pa vas je kljub temu strah, pa jajca prej termično obdelajte. Ker to je enostavno predobro, da si je ne bi upali pripraviti. Pri ruladi sem uporabila pirino moko, lahko pa jo nadomestite tudi z navadno belo ali polnozrnato. Pri uporabi bele moke, bo biskvit bistveno rahlejši. Tiramisu makroni oz. makaroniSimpl, ko pasulj! Nesramno slastni! V bistvu imajo v originalu ime makaroni - Macarrons, ker pa pod makarone poznamo mi nekaj popolnoma drugega, jim rečemo makroni. Čeprav so makroni spet nekaj drugega, tisti čupasti piškotki, ki niso prav nič podobni tem makronom … hehehe. Ja, zmešnjava. Pustimo to. Sestavine: 100 g beljakov sobne temperature (3 jajca) 100 g olupljenih mandljev (ki jih zmeljemo v moko) 200 g sladkorja v prahu 1 žlica kristalnega sladkorja 1 žlička prahu za instant kapučino 1/2 žličke vanilije v prahu Polnilo: kavni namaz (lidl) 1 žlička kakava v prahu za posip
5. Maso nadevamo v vrečko in nabrizgamo "kupčke" cca 2,5 - 3 cm premera. 6. Pustimo jih na sobni temperaturi vsaj 1 uro, da se posušijo in se na njih naredi kožica! 7. Na 150 stopinj (ventilacija) pečemo 10 - 15 minut (odvisno od pečice), na srednjem nivoju. 8. Pečene pustimo na papirju, da se popolnoma ohladijo. Ne odstranjujemo s silo, ker se bo strgalo dno. 9. Makrone premažemo s kavino kremo, ki smo zaradi lažjega mazanja prej malo zmehčali v mikrovalovki ali nad vodno kopeljo. Drugo polovico makronov smo pa premazali s tiramisu kremo, ki nam je ostala od rulade. Recept najdete malo nižje. Ker ta krema vsebuje sveža jajca, je potrebno te makrone hraniti v hladilniku in jih pojesti v roku 2 dni. Ampak brez skrbi. Težje se bo vzdržati in ne vse zmazati še isti dan. Makrone sestavimo in jih po vrhu posipamo s temnim kakavom v prahu. Če želimo še svežino in barve, jih postrežemo s sadjem. Še par nasvetov, idej za makrone:
|
that's me, UrškaZ veseljem delim ljubezen do kuhanja. Knjigi z recepti:1. knjiga:
2. knjiga - NOVO!
YouTubePOPUSTI (kode) za naše bralce:
Klikni na kupon in vpiši kodo:
Arhiv
December 2020
Drugi o nasoz. mi v medijih ![]() Lisa, 27.5.2014
O P O Z O R I L O ! Vse fotografije in recepti na tem blogu so last avtorja in jih ni dovoljeno kopirati, reproducirati in uporabljati brez avtorjeve privolitve. Vsakršna neupravičena uporaba bo kazensko in odškodninsko preganjana s strani avtorja. |