Hrustljavi šparglji so zakon. Ti so pripravljeni v dietni različini z ORGRAN izdelki, ampak kar se okusa tiče, se popolnoma enakovredno kosajo s tistimi z glutenom in jajcem. Res so dobri in nihče ne bo ugotovil, da so v bistvu dietni.
Ti šparglji so: brez glutena, brez jajc, brez kvasa, brez soje in sojinega lecitina, brez oreščkov in so primerni tudi za vegane. V receptu je sicer uporabljen parmezan, ki vsebuje mleko, vendar le-tega lahko komot izpustimo in so tako šparglji tudi brez mleka. Recept je pripravljen za znamko ORGRAN.
0 Comments
Nekaj hitrega, enostavnega in dobrega: Špargljiva pica na listnatem testu. Lahko jo postrežemo kot predjed, glavno jed ali prilogo. Mi jo imamo ponavadi servirano poleg glavne jedi. Smo čisti omnivorji. :)))
Uporabimo lahko beluše, zelene šparglje ali kakšno divjo zelenjavo. V tem mojem spodnjem šopku se skrivajo 3 divjaki. :)) Za več okusa je dodana panceta, lahko pa uporabimo kakšno domačo šunko, pršut ipd. Panakoto s tartufi in čokolado/karamelo sem jedla na Street Food v Gradcu in sem takoj rekla, tole moram narediti doma, ker so bili okusi fantastični. Poleg tega je sladica hitro gotova. Če ne štejemo časa seveda, ko se sladica strjuje v hladilniku.
Panakoto sem sladkala z belo čokolado, po vrhu sem za hrustljavost dodala pražene lešnike, za dodatno sladkobo in okus pa gosto, mehko karamelo. Vrh sladice krasijo aromatični spomladanski črni tartufi. Fantazija. Če kdo ne mara karamele, lahko naredi čokoladni preliv. Čokolado enostavno stopimo in ji dodamo malo polnomastne sladke smetane. Enostavno, krasna je! Ta naša pavlova je sestavljena iz sladkih jagod, rahle in sveže kreme iz grškega jogurta z bourbonsko vanilijo in medom ter lešnikove kreme. Za več hrustljavosti ji nisem dodala praženih lešnikov le na vrh kreme, temveč sem ji naredila lešnikov tutu - podlago.
Mmmm, fantastično. Sploh za vse tiste, ki obožujemo vonj in okus praženih lešnikov. Iz navedenih sestavin lahko naredimo eno večjo tortico ali 6 manjših mini tortic. Premeri niti niso tako pomembni, saj je pavlova lahko različno visoka. Tisti, ki obožujete veliko mehke sredice, naredite višjo torto, tisti, ki imamo rajši hrustljavost, naredimo nižjo in z večjim primerom. Čas peke in sušenja sta potem seveda različna. Burgerji, takšni ali drugačni so popolnoma preplavili svet. Strežejo jih v priznanih restavracijah in zdaleč ne predstavljajo več nezdrave prehrane in že dolgo niso več samo del street fooda. Chefi tekmujejo, kdo bo pripravil slastičnejši, kvalitetnejši burger. Ta mora biti sočen, vsebovati kvalitetno meso in kvalitetne druge sestavine.
Burger mora biti popoln uravnotežen obrok in že dolgo ni več sinonim za junk food. No, kakšen se še vedno najde, ampak o tistih ne bom pisala tukaj. Za dober burger potrebujemo dobro meso, ki pa mora biti pripravljeno tako, da ohrani čim več hranil in ostane sočno. Potem so tukaj dobre bombetke. Eni prisegajo na tiste mehke, ki so kot spužva in jih sploh ne čutiš, ko zagrizeš vanje, spet drugi prisegajo na hrustljavost bombetk. Omake so postale strogo varovane skrivnosti ... Pri nas doma obožujemo piščanca. V vseh možnih načinih priprave. In ko mi je Mercator zadal nalogo, da pripravim pristno domače kosilo po naše, sem vedela, da bo padel piščanec.
Tukaj je za Mercatorjev KuhaM: pečen piščanec v limonini marinadi in kremni pire krompir s kranjsko gaudo. Za prste polizat. ;) Posolanka ali pogača s skuto je ena izmed najboljših prekmurskih regionalnih jedi. Ni samo sladica. Primerna je tako za zajtrk, malico, kot sladica za po kosilu ali večerja. Najboljša je sveža, s toplim nadevom in hrustljavo zapečenim robom. Ljubi jo tako mlado kot staro.
Fantastična pogača kot del menija na kosilu v Prekmurju. Recept je pripravljen v sklopu Mercatorjevega projekta KuhaM: Pristno domače kosilo. Ko pripravljam dietne recepte z dietnimi sestavinami Orgran, skoz razmišljam eno: končni okus hrane se ne sme razlikovati od običajno pripravljene hrane oz. je lahko razlika v okusu minimalna. Ker preden sem se spravila v projekt z znamko Orgran, sem bila prepričana, da so vsi dietni recepti brez okusa. No, na takšne sem vedno naletela in takšen vtis so pustili.
In zato želim razbiti ta tabu in pripraviti okusne recepte tudi za tiste, ki so primorani uživati dietno hrano, pa se nočejo odreči prvinskemu okusu. Tukaj je pica brez kvasa, brez pšenice, brez glutena, brez jajc, brez mleka, brez soje in sojinega lecitina, brez oreščkov, primerna tudi za vegane. Seveda jo lahko pripravimo tudi s klobaso in sirom in/ali drugo vrsto zelenjave, odvisno od sezone, želja in vrste diete. Ne bom napisala, da je pica puhasta in enakega okusa, kot pica s kvašenim testom, ker ni res. Je pa zelo dober približek in pica je okusna. Recept je pripravljen za blagovno znamko Orgran. Smrekovi vršički veljajo za enega najbolj zdravilnih naravnih sestavin za lajšanje kašlja in blažitev bolečin pri vnetju grla. Sirup iz smrekovih vršičkov ne samo, da lajša kašelj, tudi razkužuje dihalne poti, krepi sluznico v dihalnih poteh in jo pomirja, blaži hripavost, pospešuje izkašljevnaje. Smrečje vsebuje tudi veliko vitamina C, ki krepi naš imunski sistem, nas poživlja. Priporočena količina sirupa:
Za sirup iz smrekovih vršičkov lahko uporabimo beli sladkor, vendar ga jaz ga rajši pripravljam s stričevim domačim medom. Krompir iz pečice, ki je resnično hrustljav.
Krompirček iz pečice na ta način pripravim ponavadi kot prilogo v primerih, ko je pečica zasedena s peko kakšne pečenke ali s pripravo katere druge glavne jedi in ne morem oboje hkrati peči. Želimo pa oboje hkrati postreči. S švicarsko masleno kremo je takole: ali jo imaš rad ali se ti vse tisto maslo v ustih gravža. No, američani so nori na to masleno kremo in cele torte ne samo, da jih premažejo, ampak jih s to kremo tudi nafilajo.
Osebno imam sicer rajši na torticah kremo z mascarpone sirom ali katero drugo, vendar so vse te kreme veliko manj obstojne na tortah in cupcakesih kot maslene. Primerne so bolj za domača praznovanja ali vikend sladice. Za kakšne večje priložnosti, kot so poroka, krst, obletnice so veliko bolj primerne maslene kreme, saj ne spremenijo videza, ne postanejo rjave ob robovih, se ne sesedejo in ne dajejo pokvarjenega videza. Če le ni prevroče, ostane njihov videz nespremenjen. Fantastičen, poželjiv. Da se nekoliko izognemu tistemu sladko-maslenemu okusu, predlagam, da uporabimo surovo maslo čim višje kvalitete ali da maslo naredimo doma sami. Kako? O tem sem pisala že na tej povezavi Kako naredimo domače maslo v 5 minutah. Potem je pa tukaj še čokolada, ki jo komot vmešamo v švicarsko masleno kremo. Uporabimo lahko katero koli čokolado. Poleg čokolade lahko dodamo še marmelado ali kakšen sadni preliv. Kari? Ja, prosim. Kakšen? Pripravimo ga lahko kot mesnega (s perutnino, telečji, zajčji ...) ali zelenjavnega (recimo bučni). Pri tem lahko uporabimo za končno izbiro okusa navadno mleko, smetano ali kokosovo mleko.
Osnova karija je seveda začimba curry oz. natančnejše mešanica slednjih začimb: kajenski poper, kurkima, kumina, črni poper, nageljnova žbica, koriander, muškatni orešček, gorčica in pimet. Curry najdemo na trgovskih policah v prahu ali v pasti. Če mene vprašate, je pasta daleč najboljša izbira za kari. Med našimi recepti je že opisan recept za Tajski kari s piščancem, ki je pripravljen s kokosovim mlekom, tokrat, pa smo se odločili za pečen kari oz. ponev s karijem mlade govedi z dodanim mladim krompirjem in korenčkom. Biskvit s sadjem je glede na uporabljeno brezglutensko večnamensko moko Orgran presenetljivo rahel in sočen. Pri raznih brezglutenskih, dietetičnih jedeh (sploh pecivih), me je vedno strah okusa, ki je ponavadi "nikakršen". In potem, ko enkrat dobiš v usta ta "dietni" okus, se ti tam zadaj nekje zasidra in imaš pri vsakem naslednjem ponujenem kosu občutek, da bo zanič. No, ta biskvit s sadjem vas bo glede okusa, sočnosti in rahlosti popolnoma sezul. In če vam noben ne bo povedal, da je pripravljen brez večine alergenov, ne boste vedeli, da je dietičen.
Otroka in mož so ga zmazali za šalo. V biskvitu sem uporabila zamrznjene češnje, lahko pa uporabimo katerokoli drugo zamrznjeno ali sveže sadje. Če imamo možnost uporabimo sveže sadje. Jabolka, maline, jagode, borovnice, hruške, kupine, robide, marelice, slive itn. Sveže sadje, ker je lažje, ne bo zlezlo na dno pekača, ampak ostalo na vrhu biskvita. Biskvit s sadjem je: brez glutena, brez pšenice, brez mleka, brez kvasa, brez soje in sojinega lecitina, brez oreškov, brez umetnih barvil ali arom. Lahko ga tudi pripravimo z nadomestkom sladkorja torej je lahko tudi brez sladkorja. Kokosov oreh. Si ga v trgovinah samo ogledujete ali ga znate uporabiti? O tem, kako enostavno je odpreti kokosov oreh, in to manj kot v dveh minutah, sem že pisala: Kako odpremo kokosov oreh v samo 3 korakih? Pri nas doma obožujemo okus kokosa. Z Googlom vred. :)) Sveže meso kokosa je bogato z maščobami in hranili in njegov okus se zelo razlikuje od tiste kokosove "moke", ki jo najdemo na trgovskih policah. Spodaj pa dva, meni poleg svežega mesa kokosa, najslastnejša načina uporabe. Kokosova limonada in kokosov čips. V trgovini izberemo najtežji kokosov oreh poln vode. Oreh stresemo in poslušamo, če se voda v njem fajn pretaka. Če ni ničesar slišati, ga rajši pustimo, ker bo ziher plesniv znotraj. Ste za otroško čajanko ali zajtrk po otroško? Ker to izgleda prav okusno.
Jed ne vsebuje glutena, žit, mleka, jajc, soje ali sojinega lecitina, oreščkov, kvasa. Recept je pripravljen za znamko dietnih živil Orgran. Enostavna in dobra sladica za začetek pomladi. Dišeče jagode in bezeg. Fantastična kombinacija.
Jed ne vsebuje glutena, žit, mleka, kvasa, soje ali sojinega lecitina, oreščkov. Recept je pripravljen za znamko dietnih živil Orgran. Fini koruzni sverdčki. Odlični kot glavna jed ali morebiti topla predjed. V končni fazi jo pa lahko postrežemo tudi kot solato.
Jed ne vsebuje glutena, žit, mleka, soje ali sojinega lecitina, jajc, kvasa ali oreščkov. Recept je pripravljen za znamko dietnih živil Orgran. Tini-mini croissanti. Komot ga celega zbašeš v usta in čakaš, kdaj se bosta testo in nadev spojila. Moji hčerki so tako "ljubkiiii". :))
Polnimo jih lahko s čimer koli. Marmelado, namazi, čokolado. Pri nas marmelada nikomur ne gre v rit, zato sta v croissanih tokrat končala Lidlova kavina in karamelina krema. Kar je pa najboljše, zanje potrebujemo le 3 sestavine in par minut dela. Zdrob. Večina nas pozna le navaden pšenični zdrob. Otroci ga obožujejo in enostaven je za pripravo. Moja otroka (deset in 8 let) si ga znata že sama pripraviti za večerjo.
Kaj pa rženi zdrob, polnozrnati pšenični ali pirin zdrob poznamo? Fantastični so! Mi jih pri pripravi polnovrednega gresa ali domačega čokolešnika, kot mu pravita otroka, kombiniramo. Ko me je iz oddaje Svet na Kanalu A, voditelj Andrej Peroša poklical in rekel, da bi me želeli predstaviti kot eno izmed Uspešnih zgodb, sem se skoraj sesedla. In to na stolu. Mene? :))
Hvala, da me cenite, vzpodbujate, hvala, da mi zaupate svoje sestavine. Hvala, da me berete in mi dajete zagon in vetra za nove recepte. Enostaven pa vseeno slastičen zajtrk ali malica za otroka. Moja dva bi to jedla tudi kot sladico. :)))
In z domačim polnovrednim kruhom, jagodami (no te so tokrat iz trgovine) je ta zajtrk lahko resnično polnovreden - vse kar rabi otrok za dober začetek dneva. In na It's Pepa krožnikih otroška domišljija in ustvarjalnost že pri zajtrku delata na polno. |
that's me, UrškaZ veseljem delim ljubezen do kuhanja. Knjiga z recepti:YouTubePOPUSTI (kode) za naše bralce:
Klikni na kupon in vpiši kodo:
Arhiv
November 2019
Drugi o nasoz. mi v medijih ![]() Lisa, 27.5.2014
O P O Z O R I L O ! Vse fotografije in recepti na tem blogu so last avtorja in jih ni dovoljeno kopirati, reproducirati in uporabljati brez avtorjeve privolitve. Vsakršna neupravičena uporaba bo kazensko in odškodninsko preganjana s strani avtorja. |