Čeprav puranje meso velja kot precej pusto in se ga večina izogiba (pri nas recimo puranji zrezki mogoče 2 x na leto zaidejo na mizo), se puranje pečenke moji doma veliko bolj razveselijo. Ampak ta mora biti pečena in nadevana s čebulo.
0 Comments
Široki rezanci z makom in/ali orehi so jed mojega otroštva. Le kdo ne bi jedel sladkega kosila? Kar je pa najboljše, kosilo je pripravljeno v manj kot 10 minutah.
K takšnemu kosilu nam je mama postregla še z domačim jabolčnim kompotom. Jaz sem mojim tokrat postregla s kompotom iz višenj, ki smo jih letos nabrali v celjski kotlini. A je šarenka losos ali postrv? Preden se kdo pritoži … Lahko bi napisali, da je zgodba podobna kot s paradižnikom in njegovo razvrstitvijo med sadje ali zelenjavo. Če je za nas in trgovce šarenka postrv in paradižnik zelenjava, spada pri biologih šarenka v rod lososa in paradižnik med sadje.
Je pa dejstvo, da je šarenka dobra in okusna riba, čudovito mavrično obarvana, "šarena" in zna plavati tako v morju kot v sladki vodi in ena boljših reči, ki je prišla iz Amerike. Nam še vedno najboljša: pečena na žaru s svežimi zelišči in tržaško omako. Zakaj sušiti bučna semena? V bučnicah oz. bučnih semenih se skriva pravo bogastvo. Kot pravi K. Obereil, strokovnjak za molekularno biologijo ter prehrano, je bučnica "vsaka zase majhen biološki zaklad".
Nekje 45 % bučnega semena sestavljajo visokovredne maščobne kisline, ki so v presnovi potrebne za celično dihanje, prenašanje holesterola, delovanje žlez, kože in sluznice. Semena pomagajo posredno tudi vitaminu D pri presnovi kalcija in karotina v aktivni vitamin A. Semena vsebujejo tudi ogromno beljakovin, nukleinskih kislin, ki delujejo na naše telo pomlajevalno, popravljajo slabe telesne celice in poskrbijo za njihovo zdravo rast. Zato kdor želi ostati vitek in čil, naj uživa bučna semena kot vmesni prigrizek. Kako najhitreje in brez packarije pripravimo sok iz grozdja? Enostavno. Potrebujemo pol ure in mošt.
Vedno sem kuhala sok iz grozdja tako, da sem si s trgatve prinesla grozdje in ga potem skuhala, pretlačila, vsaj 2x precedila, .... Ta način priprave vzame precej časa, ampak, če nimamo stiskalnice, drugače ne gre. Najdemo ga opisanega med našimi recepti pri pripravi soka za jurkin gosti sok/sirup in marmelado. Za aromatične sorte grozdja, kot so Jurka, Izabela ipd. je še vedno boljši ta, daljši način priprave soka. Največ arome se namreč skriva v lupini grozdne jagode in jo dobimo ven samo, če grozdje segrejemo in ga speštamo ali ga pustimo pokritega s sladkorjem čez noč, da se malo "spaca". Če že, mi je ljubši prvi način, ker je hitrejši. Zdaj pa je tukaj še enostavnejši način priprave soka, soka iz mošta, torej s pomočjo stiskalnice in je uporaben predvsem pri beli sorti grozdja, torej tisti, ki nima tolikšne arome. Na enak način lahko pripravimo tudi sok iz jabolk ali drugega sadja. Zaradi prostorske stiske pri nas sok malo bolj sladkamo, pripravljamo sirupe, ki si jih za žejo potem redčimo z vodo. Za pripravo soka lahko uporabimo tudi manj sladkorja v receptu, vendar je takrat sok tudi manj časa obstojen, saj sladkor deluje kot konzervans. Kaj je jurka? Jurka je stara in odporna sorta trte oz. grozdja in zato ne potrebuje škropljenja s fitofarmacevtskimi sredstvi. Torej prava bio zadeva. :)) Poznamo temno modro in belo jurko. Obe sorti imata čudovit vonj, aromo, ki se nahaja predvsem v debeli lupini grozdne jagode, a žal tudi velike in trde koščice. In prav zaradi njene arome je jurka cenjena v kulinariki. Sokovi, sladoled, marmelada, peciva, kreme z jurko so preprosto božanski.
Jeseni, v času trgatve pri nas nikakor ne sme manjkati tiramisu z jurko. "Mama, to je najboljši tiramisu!" Kako da ne? Sladkast in dišeč. Priprava tiramisuja je enostavna in hitra. K večjemu 20 minut nam vzame. Brez jurkine marmelade, ne bo šlo. Žal. Sama priprava marmelade je pa malo večji zalogaj, ampak je vredno vsakega truda. Recept za jurkino marmelado najdete med našimi recepti. Špecle lahko postrežemo kot prilogo ali samostojno jed. Če imamo pravo cedilo, je njihova priprava zelo enostavna in predvsem hitra.
Receptov, s čim jih bomo obogatili, s kakšno omako pripravili, je toliko, kolikor je različnih okusov. Za špecle bi lahko napisala, da so zadovoljne testenine, saj na njih paše skoraj vse. Ker so različnih oblik, niso gladki, jih omake, prelivi preprosto ljubijo. Na njih se hitro vse ujame in da tisto slastičnost. Naj so preprosto preliti z oljčnim oljem, začinjeni s česnom ali pečenkinim sokom, smetansko omako ali drugim bolj zakompliciranim prelivom, vedno bodo s svojo močnatostjo in okusnostjo očarali. Samo pravilno naj bodo kuhani - ne razkuhani, torej dovolj čvrsti, da jih pregriznemo. Kakšno moko bomo izbrali, je volja posameznika. Za ta recept smo izbrali polnozrnato pirino moko. In naj me vrag, če niso bili ti boljši, kot z navadno belo moko. Ali so se nam pa sline toliko bolj cedile zaradi pečenke in njene omake? V glavnem, če špeclje pripravljamo z belo moko ali katero drugo, je potrebno malo prilagoditi količine moke oz. tekočine. Kako? Najboljše, da mlečno vodo dodajamo sproti, počasi, do prave gostote (glej 4. fotko). Idealen za zajtrk in malico šolarja.
Bananin kolač sem že delala prej, po nekam receptu s spleta, pa nam ni bil ne vem kaj. In če nam kakšen okus ni všeč, potem to več ne prakticiramo. Vse je enkrat prvič. In po tem, ko so naše banane poleg sveže obranega sadja samevale in rjavele, sem se v nedeljo odločila, da je napočil čas, da še enkrat poskusimo z bananinim kolačem. Tokrat smo uporabili precej manj moke, dodali nutelo in jogurt in ne boste verjeli: zmanjkalo ga je. Hm ... Bananin kolač z nutelo pride precej rahel in sočen. V bistvu, ko ga vzamemo iz pečice nekoliko pade skupaj, vendar ne preveč. Če želite čvrstejšega, dodajte žlico moke več in pecite kakšnih 5 minut več. Nam je njegova sočnost in rahlost všeč in jima tokrat damo prednost pred izgledom. :)) Odličen sok. Sladkokiselkast in predvsem z veliko količino vitamina C. Na enak način lahko pripravimo sirup iz višenj, borovnic, malin oz. vsega jagodičevja, grozdja, jurke, ...
Robide zaradi visoke vsebnosti karotinov in vitamina C krepijo naš imunski sistem. Robidov sok je precej učinkovit tudi pri hripavosti, spodbuja delovanje žlez in med drugim lajša vnetja sluznice. Največ zdravilnih učinkovin bomo potegnili iz robid, če jih bomo uživali sveže nabrane. Ker robide zelo hitro splesnivijo in jih težko shranjujemo, je najboljše, da tiste, ki jih ne pojemo takoj, predelamo. Iz listov robid si pa lahko pripravimo čaj, ki blagodejno vpliva na vnetja suznice v ustni votlini in v žrelu. Solata s toplim krompirjem in zabeljena z bučnim oljem, je moja najljubša solata. Še iz časa otroštva. Spomni me na dom.
Ker dodamo solati nekoliko topel krompir, predlagam uporabo čvrste solate, kot je naprimer endivija ali mladi radič, ki požene svoje liste konec poletja. Churro je ocvrto paljeno testo, bolj poznano v špansko govorečih deželah. Te hrustljave palčke Špancem teknejo ponavadi za zajtrk z raznimi čokoladnimi pomakami ali jih pomakajo v belo kavo. No, mi si jih raje pripravimo kot sladico.
Tradicionalni churro je v obliki palčke, ampak mojim otrokom so ljubše vse druge, tiste bolj zavite in srčkaste oblike. Podrobnega navodila za pripravo paljenega testa ne bom pisala, ker je že opisan pri receptu za Poljsko princeso Karpatko. |
that's me, UrškaZ veseljem delim ljubezen do kuhanja. POPUSTI (kode) za naše bralce:
Klikni na kupon in vpiši kodo:
Arhiv
April 2018
Drugi o nasoz. mi v medijih ![]() Lisa, 27.5.2014
O P O Z O R I L O ! Vse fotografije in recepti na tem blogu so last avtorja in jih ni dovoljeno kopirati, reproducirati in uporabljati brez avtorjeve privolitve. Vsakršna neupravičena uporaba bo kazensko in odškodninsko preganjana s strani avtorja. |