|
Takšne žepke imamo pri nas vsi radi. Nadevam jih s kombinacijo zelenjave in sira, ki ga imam doma. Spečem jih pa kar v pečici, ker je tako najmanj dela, bi pa seveda šlo tudi v ponvi ali cvrtniku na vroč zrak. Jaz uporabim mlete piščančje bedre (ker so bolj sočne) te solimo, premažemo s pestom (kombinacija rikote in pistacije je bomba), obložimo s čim vam srce poželi in žepke zapremo. Pokapljamo jih z enim dobrim ekstradeviškim oljem in pečemo cca 20 minut pri 200 °C.
0 Comments
Kako so pa ta AVE Grill sočna bedrca fina! Pa še brez kosti so, da se hitreje in lepše spečejo. Zunaj pridejo hrustljava, znotraj sočna. Vikend bo vroč, tako, da če imate v planu pripravljati piknik, dajte jih poskusite. Sicer pa super pridejo tudi v pečici. "Ali ga lahko zamenjam?" in "Kako?" sta vaši najpogostejši vprašanji, kadar objavim recept s kvašenim testom. Kako ju zamenjam? Razmerje? Evo, sem vam posnela kar video, da vidite razliko med suhim in svežim kvasom ter na htro in enostavno razložila osnove, razmerja. Kot boste v videu videli, je uporaba kvasa simpl kot pasulj. :) Kako pa to pride fino! Bedrca so lepo hrustljava na zunaj in sočna znotraj! Priprava je super enostavna, saj sem uporabila že začinjena AVE Grill bedrca - ki so brez kosti. Ker so že začinjena, jih samo zložiš na pekač, žar ali v airfryer. Pa še slovenski piščanec je. BOBANOVA torta je pa najenostavnejša čokoladna torta, kar obstaja. Pa še popolnoma brez moke in oreškov je! Biskvit je samo iz 4 sestavin: jajca, temna čokolada, malo cukra (ki ga lahko zamenjate z nadomestkom) in pecilni prašek. Sledi plast kisle marmelade in plast smetane s svežim sadjem. Sadje lahko uporabimo tisto, ki nam je všeč, čeprav kombinacija jagode, mete in čokolade pride top. Pa še sezona jagod je. Bobanova torta naj bi dobila ime po hrvaškem nogometašu Zvonimir Boban-u oziroma po njegovi zagrebški restavraciji »Boban«. Tam naj bi prvič nastala ta danes precej znana čokoladna torta brez moke. Sprva se je imenovala »Zvonina torta«, po Zvonimiru Bobanu, kasneje pa se je med ljudmi prijelo ime »Bobanova torta«. Tukaj je moja različica te torte. Sezona piknikov je tukaj in tukaj so 4 ideje za lušt'ne piknik solate. Sočne in take, da k vsakemu mesu ali čevapu pašejo zraven. Malo drugačna grška solata, z zelišči maceriran paradižnik, solata s pečenimi šparglji, mocarelo in pinjolami, ter kumarična solata. Za slednjo sem dobila idejo pri mlejčnih ugorkah, ki jih pri nas obožujemo. Namesto jogurta sem jih prirpavila s feta sirom in dodala nekaj spicy začimb. Pa koprc. Ta skoraj ne sme manjkati pri kumarah. :)) HRUSTLJAVE PERUTNIČKE iz air-fryerja - lahko jih pripravite tudi v pečici. Te nove AVE hrustljave perutničke, ki so 100% slovensko meso, so pri nas hit. Lepo so začinjene, priprava je pa hitra in enostavna. Pa znotraj lepo sočna ostanejo. Jaz sem nam zraven pripravila hrustljav mladi krompirček in svežo pomako iz kumar. LOSOS s kuskusom in kodrastim ohrovtom - URAVNOTEŽEN OBROK pripravljen v manj kot pol ure. Namesto ohrovta, ki sicer vsebuje veliko železa in vit. C, lahko izberete tudi drugo zelenjavo. S katero bi ga vi zamenjali? Pinsa je idealna za piknike. Vse paše nanjo. Pri nas je bila na mizi v 2 piknik različicah. Katera vam je ljubša? Klasična pinsa s steakom, mocarelo, kumkvatom in popečenimi šparglji ali polnozrnata s pekočo klobaso, sirom z žara, mlado čebulo in paradižnikom? Preprost beli kruh s kvasom. Preprost za pripravo a na izgled čisto profi. Spodaj v videu poglej, kakšna je skorjica in sredica. Ena hrustljava, druga mehka. Namesto pšenične moke lahko seveda uporabite tudi belo pirino moko. Ta piščančja rolada diši po praznikih. In po enostavnosti. Poglej si spodaj video in se sam prepričaj, če je temu tako. Znaš, ka je Ajdinek? To je odlična ajdova pogača z orehi, katere se v Prekmurju, in še to verjetno samo na Goričkon, babice spomnijo. Meni je skoraj boljša kot orehova potica. Brezglutenski kruh s semeni je pripravljen iz Schär Mix B moke, kateri sem dodala mešanico semen. Njegova skrivnost je v malo daljšem vzhajanju in vmesnem "raztegovanju" testa, ter peki v litoželezni posodi. Raztegovanje je v narekovaju zato, ker vemo, da se testo razteguje zaradi glutena in da je to pri breglutenski moki nemogoče. Vseeno pa med samim vzhajanjem testo malce potegnemo za "ušesa" z vseh strani. Pripravimo jo iz vložene zelenjave. Običajno jo jemo pozimi, ko ni na voljo toliko sveže solate. No, včasih se je je pojedlo veliko več, saj nas trgovine pozimi niso celo leto zalagale s svežo zelenjavo iz drugega konca sveta. :) Poleti so gospodinje viške zelenjave shranile v kozarce, pozimi jo pa postregle (vsaj pri nas) z dobro merico bučnega olja. Recepte za različno vloženo zelenjavo najdete v moji knjigi Vrt in Špajza. Kako pa čalamade pri vas postrežete? Ta solata kliče po pikniku. Ker je sočna, sveža in se odlično poda k mesu. gomoljna zelena, jabolko in korenje sta osnova, piko na i pa da preliv. Spodaj sem vam pripravila dva različna recepta, ideji za preliv. Kateri vam je ljubši? Če vas pri teh rogljičkih nista prepričali nutela in čokolada, vas bo mogoče mehko testo pripravljeno z jogurtom. In kot pri večini mojih receptov lahko tudi tukaj nadev zamenjate s svojim najljubšim - tudi z marmelado, kokosom, belo linolado, kocko temne čokolade, orehovim ali makovim nadevom … Pšenično moko lahko zamenjate z belo pirino, čokoladne kapljice za sesekljano čokolado … Poševno. Mešan pšenični kruh. Kaj imate rajši? Skorjico ali sredico? Črna in dvakrat mleta polnozrnata moka data kruhu več okusa, malce bolj kompaktno sredico, ki pa je še vedno mehka. Moki vsebujeta ogromno mineralov in precej manj glutena kot navadna pšenična moka. Kako tej pogači pravite? In običajno jo pečemo, ko je kaj na žlico. Postrgača ji pravimo v Prekmurju, postržjača v Prlekiji. Narejani sta torej iz ostankov krušnega testa (testa, ki je ostal v lesenem koritu po tem, ko so gospodinje že porabile testo za kruh. Kar je ostalo zalepljenega testa na koritu so postrgale, oblikovale v hlebček in od tu ime. To testo so potem vzhajale, ga razvaljale na debelino prsta, potresle z zaseko in spekle. Včasih se je zaseki pridružil še česen, sir, ali so jo pripravili z ocvirki, ... BAO BUNS kruhki z razcufano svinjino. Kako je pa to fino …. Jaz sem svoje testo soparila v pečici na programu za "kuhanje" oz. s 100% vlago, seveda, pa jih lahko soparimo na mrežici nad večjim loncem z vrelo vodo ali original košariic iz bambusa. Ste jih že delali? Huh, jaz se ne morem odločiti, če bi jih za kosilo ali sladico. Si jih predstavljate ... samo kuhane nuteline cmoke, ki jih namesto z drobtinami postrežemo v topli vanilijevi kremi? Pa recimo preko kakšno kiselkasto malinovo omako. Noro! Preprosto odličen je ta kruh s karamelizirano čebulo. Je pa malo zahtevnejša tehnika priprave, ki mu pa zato da mehko sredico polno majhnih luknjic v puhasti mreži in skorjico, ki hrusta. V Prekmurju, natančneje na Goričkem se idinjače, bibe pečejo pozno jeseni, obvezno pa za dan mrtvih. Bibe so torej vse od jabolčnjače, repnjače, tikvinjače, indinjače - odvisno od tega, s čim jih nadevamo oz. iz česa so. Idinjače so bibe, ki imajo dvojni nadev. Bibam pravimo tudi gibanice - odvisno iz katerega dela Prekmurja smo: zeljova gibanica, tikvina gibanica, jabokova gibanica... Običajno so pečene v krušni peči, zato je tudi oblika oz. velikost bibe enaka velikosti lesenega loparja. Pečene se lahko premažejo s kislo smetano, čeprav nekateri jih imajo rajši "gole". Jabolčnjače se recimo delajo bolj na sladko, ostale bolj na slano. Čokoladni kolač z jabolkom, ki mu doda sočnost in kislino, in z orehi za malce hrustljavosti, je preprosta sladica ko sem nam zalušta kaj sladkega med tednom ali za vikend. Meni sta jabolko in oreh odlična prijatelja v sladicah. Seveda lahko namesto orehov uporabimo mandlje, lešnike, … kar imate rajši. Jabolka lahko jeseni zamenjajo hruške ... Ste ga že delali? Najlepši pride iz 3 dni starih baget ali polovičk žemljic, slanikov, rogljičkov. Uporabimo lahko katerokoli vrsto kruha in se poigramo z različnimi začimbami. Kaj praviš? Pekočega ali takega s sredozemskimi zelišči? Samo česen in mleta dimljena rdeča paprika? Po želji. Osnovno testo za pripravo vatikanskega kruha se dobi. Brez njega ne moreš začeti priprave tega kruha. Gre za neko fermentirano testo, ki ga dobimo, zatem cel teden pripravljamo, skrbimo zanj, da potem ga v nedeljo spečemo in preostanek testa delimo naprej. To je kruh, ki po okusu bolj spominja na pecivo. Ampak ok, če je "banana bread" tudi "kruh", pa naj bo tudi ta vatikanski kruh, kruh. Kruha sta po okusu in izgledu namreč zelo podobna. Na listu papirja, receptu/navodilu priprave, ki ga dobiš poleg testa s katerim začneš, piše takole: "Nihče ne sme tega kruha poskušati sam najti. Kruh najde pot do vas. Je pa še vedno skrivnost, kje in kdaj se je pot tega kruha začela. Ker pa je vsak, ki dobi testo, radoveden, kaj bo nastalo, je kruh vedno spečen in dalj podarjen." Moram napisati, da sem prav z zanimanjem šla to pripravljat, sploh, ker je bilo začetno testo zelooo tekoče in mehurčkasto. In tudi navodila, sploh tisto v torek, ko se doda sveže mleko (in ker so to pušča na pultu na sobni temperaturi), so me malo begala in postavljala v velike dvome. Ampak potem mi je kliknilo. Kadar se doda preveč sladkorja, ki je sicer hrana kvasovkem, ta deluje kontra - zavira razvoj bakterij. Tako sem z zanimanjem sledila navodilom in vse do zadnjega dne zaupala (verjetno prvič v življenju) recetu in procesu. Kar je pa še najbolj zanimivo, ko sem brskala po spletu o njem, naj njegovo ime ni bi imleo ničesar skupnega Vatikanom in papežem. No, razen tega, da naj bi bila oba simbol sreče, prijateljstva in miru. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|