|
Zmanjkalo nam je kruha in sem želela na hitro spečti ene bombetke. Da bo čim več luknjic in da bodo bombetke rahle s čim krajšim vzhajanjem, sem vedela, da moram ubrati postopek z visoko hidracijo. Jih bo pa težko oblikovati, zato, sem pričakovala nekaj vmes med lepinjo in bombetko. Pa da ne bodo izgledale čudne lepinje in čudne bombetke, sem jih po vrhu na debelo potresla s parmezanom. Tako sem dobila popolnoma nov izgled tega krušnega peciva - nekaj vmes med bombetko in lepinjo. Moram napisati, da sem nad okusom in izgledom navdušena. Noro! Zgornji del je hrustljav, dišeč, sredica pa mehka in puhasta. Pripravljeno v sodelovanju s Kenwood Slovenija. Sestavine: 500 g moke 450 ml mlačne vode 1 žlička soli 1/2 kocke svežega ali 1 zavitek suhega kvasa 1 žlička sladkorja 3 žlice olivnega olja + nekaj za posodo pest ribanega parmezana V mlačno vodo damo kvas, sladkor in malo premešamo, da se kvas stopi. Počakamo 10 minut, da se naredi kvasec. Dodamo 500 g presejane moke. Lahko je to pšenična ali bela pirina moka, vendar bodo najboljši rezultati z belo pšenično moko tip 00, sledita tip 400 in tip 500. Testo zgnetemo. Testo pride zelooo mokro. Gnetemo ga na nizki hitrosti nekje 10 minut, da se beljakovinske vezi razvijejo. Posodo naoljimo in damo testo vzhajat v čisto posodo. Testo med vzhajanjem pokrijemo. Jaz sem testo vzhajala v aparatu s funkcijo ogrevanja. Pomeni, da je ves postopek vzhajanja bil hitrejši za približno polovico. Vzhajala sem ga 15 minut. Brez aparata boste verjetno potrebovali za prvo vzhajanje nekej 25-30 minut - odvisno od temperature prostora. Po prvem vzhajanju sem testu dodala olivno olje in žličko fino mlete soli. Testo z zelo mokrimi rokami raztegujemo tako, da ne pretrgamo vezi in maščobo in sold enakomerno vgnetemo. Testo spet pokrito vzhajamo nadaljnih 15-30 minut (odvisno kje oz. kako ga vzhajamo). Na srednji fotki se lepo vidijo beljakovinska vlakna. To hočemo, če želimo, da bo testo rahlo, mehko in puhasto. Od vzhajanega testa, ki je še bolj mehko, z zelo mokrimi rokami odtrgamo 1/5 testa, ga oblikujemo v kepo in položimo na papir za peko. Ponovimo še 4x. Bolj bodo mokre roke, lažje bomo testo oblikovali. Testo posipamo s parmezanom in ga pustimo 10 - 15 minut, da še malo vzhaja. Ta čas si ogrejemo pečico na 240 stopinj Celzija, ogrevanje zgoraj in spodaj, najnižje izvodilo. V pečico damo ob strani tudi lonček ali dva vode. V kolikor se pečica dlje časa segreva ali imate vloženo krušno ploščo, dajte pečico prej ogrevat. Bombetke pečemo približno 10-15 minut. Odvisno od pečice seveda in na čem jih pečete. Pečene bombetke takoj debelo zavijemo in pustimo, da se počasi ohladijo. Tako bodo postale elastične in mehke. Recept mi je pomagal pripraviti:
0 Comments
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|