|
Zadnji dve leti nam je češnje pobrala zmrzal, letos pa izgleda, da bodo vse popokale od dežja. Včeraj sem še v dežju skakala po češnji in jih trgala, da jih vsaj nekaj shranim. Srce se mi je trgalo, ko sem gledala, kako pokajo. Pa naj bo češnjeva marmelada. Čeprav nismo neka familija, ki bi bili nori na marmelade, sem skuhala nekaj kozarčkov, ker češnje z rumom in klinčki so ena najboljših kombinacij okusov za marmelade, kompote… To bo pozimi top šit marmelada za sladice, torte, kreme itd. Pa še hitro je gotova ta marmelada. Recept vam podarja Podravka z Dolcelo. Sestavine: 1 kg češenj 0,5 kg sladkorja 1 zavitek Dolcela Želin 1:1 1 zavitek Dolcela rumov sladkor 1 Maestro cimetova palčka 5 Maestro klinčkov Čeprav sem uporabila Želin 1:1 sem v receptu uporabila samo pol kilograma sladkorja, ker so že same češnje bile zelo sladke in zrele. Seveda, lahko uporabimo tudi Želin 1:2 ali 1:3 in še manj sladkorja. Ta Želin 1:1 je fajn, ko želite pripraviti marmelado res na hitri način. Vsebuje dekstrozo, pektin za zgoščevanje marmelade in citronsko kislino, ki poskrbi, da marmelada ne samo, da dobi ravno pravo dozo kisline, ampak sadju ohrani lepo barvo. Želin 1:1 zelo lepo želira, zato ga lahko uporabimo tudi za kuhanje marmelad iz sočnega sadja oz. tudi za same želeje, recimo iz pasiranih sokov. Češnje operemo in jim odstranimo koščice. Če se le da, peremo sadje vedno s peclji, ker zna drugače skozi režo, kjer je bil pecelj, sadje vase potegniti še več vode. Pri marmeladi si pa zaradi okusa želimo čim manj vode. Želin zmešamo z dvema žlicama sladkorja... … ga vmešamo v sadje. Vse skupaj počasi segrevamo do vrenja. Med stalnim mešanjem vmešamo še sladkor, dodamo klinčke in cimetovo palčko. Kuhamo približno 3 minute. Peno, ki se morebiti nabira na vrhu marmelade, sproti odstranjujemo. Ker češnje potrebujejo dlje časa, da razpadejo, želin pa zaradi pektina ne sme predolgo vreti (drugače tudi ta razpade in se marmelada potem na zgosti), češnjam malo pomagamo s paličnim mešalnikom. Vendar ne preveč. Marmelado nadevamo v čiste in vroče kozarčke, ki smo jih vsaj 15 minut sterilizirali v pečici na 110 stopinj. Tudi pokrovčke. Če kapne marmelada na rob kozarčka jo odstranimo z alkoholnim robčkom, saj drugače ti deli začnejo prvi plesnit. Tesno zaprte kozarčke sproti odlagamo pod odejo, da se počasi (tam nekje 24 ur traja) ohladijo. Marmelado hranimo v temnem in hladnem prostoru.
2 Comments
Ana Lednik
29/6/2020 08:29:02
Pozdravljeni! Zanima me, ali klinčke in cimetovo palčko, preden marmelado nalijemo v kozarčke, odstranimo. Hvala za odgovor.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
29/6/2020 08:42:38
Ja, odstranimo.
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|