|
Tako enostavni in tako okusni, sočni. Pripravljeni s sestavinami, ki jih običajno imamo vedno doma. Sicer so po novi "modi" pravi grešniki, saj vsebujejo sama "prepovedana živila". Hahaha. No, jaz jih z veseljem pripravim, še rajši jih pojemo, tistih parkrat na leto - zmernost je mati modrosti. ;) Recept ni moj, si ga pa z veseljem sposojam od Milojke s kulinarike. Recept je res fantastičen in ne potrebuje nobenih izboljšav. Ker pa ne maram močnega okusa po kvasu (pa tudi ne smem ga zaradi intolerance), v receptu uporabim le pol kocke kvasa. Kolački so prav tako puhasti. Sestavine za testo: 350 g moke cca 1 dcl mleka 3 rumenjaki 1/2 kocke kvasa (cca 20 g) 1/2 žličke soli 1 žlička sladkorja Sestavine za nadev: 150 g zmehčanega masla 120 g sladkorja Sestavine za preliv: 3-4 dcl mleka semena vanilije Moko presejemo v posodo, naredimo v njej jamico, vanjo vlijemo toplo (ne vroče!) mleko, nadrobimo v mleko kvas, sladkor in počakamo približno 8 minut, da se naredi kvasec. Dodamo še preostale sestavine in omesimo elastično testo, ki se mora po nekaj minutah gnetenja, odlepiti od posode. Testa ne vzhajamo, ampak ga takoj na na pomokani površini na tanko razvaljamo, v približno 20-25 cm široko plahto testa. Za nadev zmehčanemu maslu (ne tekočemu) dodamo sladkor in stepemo. S tem premažemo testo. Testo po dolžini zvijemo v rolo in ga razrežemo na približno 5 cm široke kose. Kose polagamo v pomaščen ali s papirjem za peko obložen pekač, kot je vidno na sliki - vzdolžno. Moj pekač na sliki ima 27 cm premera, Milojkin pa meri 25x20 cm. Testo pustimo vzhajati, dokler se njegov volumen ne podvoji. Ferdinandove kolačke pečemo na 180 stopinj, nekje 25-30 minut. Mojim kolačkom je v ventilacijski pečici dovolj 25 minut. Ko so kolački pečeni, ugasnemo pečico in jih še v pečici prelijemo z vročim mlekom, ki smo ga pej prevreli s semeni vanilije. Pečico zapremo in pustimo kolačke v topli pečici približno 10 minut, da se dobro prepojijo z mlekom. Poskusite počakati, da se ohladijo. Težka bo. :))
14 Comments
bisa
24/3/2016 18:26:19
Najbrž ne bo nič narobe, če nekaj ferdinančkom v nadev zamešam malo pehtrana ali orehov?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
24/3/2016 19:01:17
Seveda lahko. Jaz bom mandlje in kandirano pomarančno lupinico. ;)
Reply
Andreja
29/3/2018 09:56:37
Najboljši so pehtranovi, drugi najboljši čokoladni!
Reply
bisa
25/3/2020 10:55:33
Šment... po pomoti sem vzhajala testo, preden sem ga nadevala. Ali sedaj ponovno vhajam potičke (kot je po receptu), ali kar dam hitro v pečico?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
25/3/2020 11:24:03
Zdaj je verjetno že prepozen moj odgovor...
Reply
bisa
4/4/2020 13:20:18
Hvala za odgovor. :) Kljub napaki, so bili odlični.
Katja
28/3/2020 15:52:36
Eno vprašanje. Jaz sem jih vzhajala v (ugasnjeni) pečici.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
28/3/2020 18:49:48
Ven jih dajte, drugače se izsušijo.
Reply
Tanja
30/12/2021 17:26:30
Pozdravljena Urška.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
30/12/2021 17:36:45
Ali ste uporabili ostro moko ali narobe izmerili količine. 🙄
Reply
Tanja
30/12/2021 18:25:02
Uporabila moko za kvašeno in vlečeno testo, količine pa izmerjene natančno do grama, ker sem včasih malo skregana s kvašenim testom, zato se res količin, navedenih v receptih, držim. Testo rešila z dodajanjem mleka, sedaj se ferdinančki pečejo, o okusu ne dvomim, diši že lepo. Hvala za hiter odgovor.
Reply
Anika
9/6/2025 13:29:09
Pozdravljeni,
Reply
Urška
9/6/2025 14:15:23
Z receptom je vse ok. V kolikor uporabite kakšno suho moko, majhna jajca, je sploh, če testa ne gnetete dovolj dolgo, potrebno dodati malce več mleka.
Reply
Sabina
15/3/2026 10:22:09
Draga Urška, z receptom definitivno nekaj ni v redu. Testo je pretrdo, tudi po 20-minutnem gnetenju in obdelavo z rokami izpade kot testo za domače rezance. Mogoče je treba dodati cela jajca in ne samo rumenjake? Dodajala sem mleko, da sem uspela dobiti kolikor toliko elastično testo. Iz testa sem dobila vsega 6 rolic (po 5 cm) in dva krajcka. Vse sem potem se prepolovila , da sem lahko napolnila okrogli pekac premera 26 cm. Vi ste moja boginja peke in res veliko pecem po vasih receptih, vendar tale recept definitivno mora v ponovno preverbo. Lejpi pozdravi, Sabina
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|