|
S to zlato belo torto je vstop v novo leto še bolj čaroben, poln upanja in novih pričakovanj. Nežne okusa kokosa okrepi okus banane, zadaj se pa prikrade še nedolžen okus madljevega biskvita, ki ga vzpodbuja amaretto. Torta ni preveč sladka, zato je tukaj sladkast obliv iz bele čokolade. Rafaelo? Ja, lahko bi tudi napisala Gospa Rafaelo torta brez moke in z malce dodane banane. :)) Ampak naj bo rajši Gospa Novoletna brez moke, brez glutena. Nam je top! Sestavine za 5 mandljevih biskvitov premera 20 cm: 8 jajc 8 žlic sladkorja 2 zvrhani žlici gustina cca 200 g fino mletih madljev (brez olupkov) - glede na velikost jajc Sestavine za kremo: 750 g mascarpone sira 250 ml smetane za stepanje 4-5 zvrhanih žlic kokosove linolade (glede na sladkosnednost) 1 -2 žlici kokosove moke 2 banani + limona Sestavine za osočenje biskvita: 0,5 dcl amaretta + cca 0,5 dcl vode Sestavine za obliv: 100 g bele čokolade 0,5 dcl sladke smetane Dekoracija: sveže brusnice zlati prah 0,5 dcl sadnega sirupa (sok) Biskvite sem s pomočjo mini pekačev spekla vsakega posebej. O teh pekačih je govora >>> Pekači za torto Wilton. Od kar imam te pekače, več ne pečem enega debelega biskvita. Ni težav z rezanjem, ni težav s sesedanjem biskvita, vsi obročki so enako široki in debeli, ni hribčka, biskviti so hitro pečeni in še hitreje ohlajeni in delati torto je eno samo veselje, saj veš, da ne more iti nič narobe. Maso za biskvite naredimo naenkrat, potem pa sproti pečemo. V mojo pečico gresta po dva pekača. Za dober biskvit je potrebno rumenjake s sladkorjem stepati vsaj 10 minut na najvišji hitrosti, da masa naraste v puhasto kremo. Beljake stepemo v sneg. V biskvit potem počasi na najnižji hitrosti izmenično dodajamo suhe sestavine s polovico snega beljakov. Na koncu narahlo z lopatko vmešamo še drugo polovico snega. Sneg vmešamo od spodaj navzgor, da ostane čim več zračnih mehurčkov v masi, in da bo biskvit lepo rahel. Maso razdelimo po pekačih obloženih s spapirjem za peko. Biskvit pečemo na 180 stopinj, nekje 10-15 minut (odvisno od pečice). Ko vzamemo pekač iz pečice, biskvit pustimo še kakšno minutko v njem, nato pa biskvit previdno vzamemo iz pekača in ga ohladimo. Za kremo najprej z mešalnikom raztepemo mascapone sir s kokosovo Linolado. Nato narahlo vmešamo stepeno smetano in kokos. Ta čas, ko se vsi biskviti pečejo, kremo shranimo v hladilnik, da se malo stisne. Hladne biskvite osočimo z mešanico amaretta in vode. Premažemo jih s kremo - srednja dva biskvita obložimo še z rezinami banan, ki smo jih dobro pokapljali s sokom limone. In tako vse do vrha. Preostanek kreme premažemo ob straneh in po vrhu torte. Torto postavimo za vsaj dve uri v hladilnik, da se krema stisne. Še boljše, da odstoji čez noč. Za obliv do vrenja segrejemo sladko smetano, odstavimo z ognja, vanjo nalomimo belo čokolado, pokrijemo in pustimo vse skupaj 5 minut. Nato vse skupaj z metlico zmešamo v svilnato, svetlečo kremo. Obliv pustimo kakšnih 15 minut, da se ohladi in začne zgoščevati. Nato ga nalijemo v dresirno vrečko in s pomočjo nastavka najprej obliv nanesemo po robovih torte, nato pa še po sredini torte. Torto po vrhu zgladimo z lopatko, ki smo jo prej segreli pod vročo vodo in obrisali. Zaradi vroče lopatke lahko naredimo obliv gladek tudi, če se je ta kje že stisnil zaradi mrzle torte. Brusnice operemo, obrišemo in jih potopimo v sadni sirup. Brusnice so namreč zelo kisle in grenke in brez "cukra" ne bo šlo. Lahko bi jih potem povaljali še v kristalnem sladkorju - jaz sem za praznično vzdušje uporabila zlati prah.
6 Comments
Nana
20/12/2016 21:38:44
Sklepam, da je torta "majhna" in visoka.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
21/12/2016 07:19:45
Torta ni ravno majhna. Njen premer je 20 cm. Visoka je pa 9 cm.
Reply
melita
28/8/2017 20:44:56
Mandljevo moko lahko tudi uporabim?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
29/8/2017 08:21:47
Melita, priznam, da še mandljeve moke kot moke nisem uporabila in ne znam, kako se obnaša. Je pa mandljeva moka veliko bolj sipka (in suha) od mletih madljev, zato predvidevam, da bi se znalo zgoditi, da biskvit ne bo tako rahel oz. jo boste morali uporabiti manj.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
28/9/2018 10:01:44
V dveh kosih. Maso za biskvit razdelite na dva dela, pomeni, da spečete dva biskvita, ki ju razrežete potem še na dva. Biskvit je brez moke, rahel in predvidevam, da ne bo zdržal teže, če boste v enem delu pekli. Jaz tudi razdelim na dva.
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|