|
Gospa Penina je torta brez moke in diši po praznovanju, po jagodah, muškatni penini, beli čokoladi in mandljevem biskvitu. Ker torta vsebuje alkohol, ni primerna za mlajše otroke. Biskvit je mandljev in zaradi domačih jajc čisto rumen. :)) Krema je maskarponejeva, namesto želatine in sladkorja je tukaj bela čokolada, ki kremo ravno prav posladka in stisne toliko, da je še vedno rahla. Dodane so ji zmečkane jagode za več svežine. Tukaj je tudi plast jagod, pa plast želeja iz soka, ki so ga spustile jagode in penine ter plast želejastih jagod. Torta je ovita in okrašena s švicarsko masleno kremo z belo čokolado, ki da torti barvo penine. Vrh torte krasi muškatni žele. Recept je pripravljen za Jeruzalem Ormož in njihovo Muškatno penino. Premer torte je 20 cm, kar je približno 15 kosov. Jaz spečem vsako plast biskvita posebej, ker mi je tako lažje, enostavnejše in biskviti se hitreje ohladijo in ne sesedejo. Ker je biskvit res rahel, predlagam tistim, ki ga nameravate peči v eni plasti, da dodate še kakšno žlico gustina (koruznega škroba) ali mandljev več, prav tako boste morali podaljšati čas peke. Pečenost biskvita preverite z zobotrebcem, ki mora biti suh, ko ga izvlečete iz biskvita. Pa še en trik, ki se ga jaz veliko rajši poslužujem kot tega z zobotrebcem. Biskvit je pečen, ko prijetno zadiši iz pečice. Sestavine za 3 plasti biskvita: 6 jajc 5-6 žlic sladkorja 6 žlic mletih mandljev (predlagam bele, da bo biskvit bolj svetel) 2 žlici gustina (koruzni škrob) (večja so jajca, bolj zvrhane žlice uporabljamo) Sestavine za kremo: 500 g maskarpone sira 2 dcl smetane za stepanje 100 g bele čokolade Sestavine za jagodne plasti: 500 g jagod 6 lističev želatine 2 žlici sladkorja 1 žlica limoninega soka 1,5 dcl Muškatne penine Sestavine za švicarsko masleno kremo: 3 beljaki 250 g masla 150 g sladkorja v prahu vanilija 150 g bele čokolade 1 kapljica rdeče barve (če želite imeti obarvane maslene rožice) Sestavine za obliv: 1/2 rdečega obliva za torte 1 dcl muškatne penine 0,5 dcl jagodnega sirupa Mandljev biskvit brez mokeZa svetel biskvit uporabimo bele mlete mandlje. Pomeni, da so mandlji olupljeni in fino mleti. To pišem zato, ker obstajajo mleti mandlji z lupino. Če ne dobite takšne moke, se lahko znajdete z mandljevimi lističi, ki jih preprosto fino zmeljete z žlico gustina (da se ne zlepijo skupaj), ki ga odvzamete od sestavin. Ločimo rumenjake in beljake. Iz beljakov stepemo sneg. Rumenjakom dodamo sladkor in jih stepamo cca 10 minut, dokler ne dobimo puhaste kreme, katere volumen naraste vsaj za 5 krat in postane svetle barve. Ta faza je ključna za dober in sočen biskvit. Ko krema naraste in se sladkor popolnoma veže z rumenjaki (glej zgornjo sliko), zmanjšamo hitrost na mešalniku do minimuma in vmešamo mlete mandlje. Pekač obložimo s papirjem za peko. Sneg z lopatko narahlo vmešamo v rumenjakovo kremo. Tako kot kaže ta fotka zgoraj, mora izgledati masa za biskvit. Rahla, puhasta, z veliko zračnih mehurčkov in nežno rumena. Maso za biskvit naložimo v pekače. Maso vlivamo vedno ob straneh in nikoli v sredino pekača. Če bi jo vlili v sredino pekača, bi biskvit lahko bil hribčkast. Biskvit pečemo približno 10 minut v že ogreti pečici na 180 stopinj. Pečene biskvite ohladimo na mrežici. Jagodni žele s peninoKremo in žele lahko delamo istočasno, ko se biskviti hladijo oz. še pečejo. Žele se bo namreč precej časa zgoščeval, preden ga bomo lahko uporabili na kremi. Jagode operemo in narežemo. Moje so bile domače, poletne in majhne, zato precej sladke in manj vodene. Sem jih samo razpolovila. Lističe želatine za kakšnih 10 minut namočimo v mrzlo vodo. Jagodam dodamo sok limone (da ne izgubijo barve) in 2 žlici sladkorja in jih segrevamo do vrenja in dokler na spustijo precej soka. Odstavimo z ognja in počakamo, da se malce ohladijo, vendar morajo še vedno ostati precej vroče, ko bomo dodali želatino in penino. Jagodam odvzamemo malce (3 žlice) vročega soka in v njem stopimo namočeno in ožeto želatino. Na en krožnik si damo še kakšnih 5 jagod, ki jih bomo uporabili kasneje v kremi. Preostalim jagodam dodamo penino in narahlo premešamo. Jaz sem vsega skupaj dobila točno pol litra (jagode + sok + penina) kar zadostuje 6 lističem želatine. Če ste dobili preveč, lahko dodate še kakšen list želatine ali odvzamete malce soka. Rajši naj bo manj tekočine, kot preveč. Jagodni sok v katerem smo stopili želatino, takoj vmešamo preostalim jagodam s šampanjcem. (Lahko bi ne komplicirali in vse skupaj vmešali, vendar bi takrat iz penine izhlapel alkohol.) S polovico še toplih jagod, ki niso želirala obložimo spodnji biskvit. Brez soka. Preostale jagode v soku potisnemo ob stran in pustimo, da zadeva želira. To zna trajati kakšno uro. Pomagamo si s hladilnikom, vendar pazimo, da zadeva ne želira preveč, ker je ne bomo mogli lepo razmazati po kremi. Ne sme pa biti preveč vroče, ker se bo drugače vpila v kremo. Takoj, ko vidimo, da začne želirati, žele uporabimo na kremi. Krema z jagodamiPoleg zgoraj navedenih sestavin za kremo, bomo potrebovali še jagode, ki smo si jih dali na stran ob pripravi želeja iz jagod. Če ste vešči pri pripravi krem s smetano, lahko sledite postopku: stepena smetana + maskarpone + stopljena čokolada + jagode. Če niste, začnemo s spodaj opisanim postopkom. Zakaj? Ker če boste predolgo miksali smetano, se krema lahko sesiri. Boste pa za slednji postopek potrebovali eno posodo več. :)) Čokolado stopimo nad vodno kopeljo. (Uporabite lahko katero koli belo čokolado. Vse se lepo stopijo. Trik je samo v tem, da čokolado nalomite na kocke in jo ves čas mešate s silikonsko lopatko. Če predolgo pustite čokolado stati v posodi, se ob stiku s posodo preveč poveča temperatura in zato se vam čokolada sesiri, žažge... Ob stalnem mešanju s silikonsko lopatko pa se vsaka čokolada stopi v svilnato, svetlečo tekočo čokolado.) Jagode, ki smo jih dali na stran, z vilico grobo speštamo. Maskarpone z mešalnikom raztepemo. Dodamo mu stopljeno čokolado, nato še narahlo vmešamo že stepeno sladko smetano. Na koncu pa z lopatko vmešamo še zmečkane koščke jagod. Kremo naložimo v vrečko (verjamite, da jo boste tako najlažje nanesli na žele in jagode). S kremo najprej pokrijemo jagode. Nato pa ob robu nabrizgamo še eno plast in tako naredimo "jamico" v katerem bo stal žele. Postavimo v hladilnik in počakamo, da žele začne želirati. Sok, ki se začne zgoščevati nalijemo v sredino kreme. Zaradi hladne kreme, bi se morala še hitreje strditi. Pokrijemo z drugim biskvitom. Na biskvit nanesemo preostalo polovico jagod z malce želeja, postavimo v hladilnik in počakamo, da se stisne vse skupaj. Pokrijemo z drugo polovico kreme in zaključimo z biskvitom. Torto postavimo za kakšno uro v hladilnik. Švicarska maslena krema z belo čokoladoV en del maslene kreme sem dodala kapljico rdeče barve (lahko dodamo tudi jagodni džem) in jo obarvamo. Najprej stopimo čokolado. Ko se čokolada stopi, jo pustimo na pultu, da se začne hladiti. Pazimo, da k čokoladi ne pride voda, ker je ta nikakor ne prenese. Maslo narežemo na lističe, da se zmehča. V en pisker, na katerega paše posoda, v kateri bomo stepali beljake, nalijemo vročo vodo, v drugega pa mrzlo, še boljše, če imamo led. Posoda v kateri bomo stepali beljake naj bo kovinska ali steklena. Beljake najprej z metlico malo raztepemo. Dodamo sladkor v prahu in nežno premešamo. Posodo z vodo, nad katero so beljaki, začnemo segrevati. Beljake z metlico nežno mešamo, da se sladkor stopi. Ko dosežejo beljaki temperaturo nekje med 60-65 stopinj, posodo z beljaki prestavimo v posodo z mrzlo vodo in z mešalnikom na najvišji hitrosti mešamo. Mešamo tako dolgo, dokler se beljakova krema skoraj ne ohladi in naraste nekje za 4-6 krat. Bolj bomo imeli hladno posodo, hitreje se bo krema hladila. Beljakova krema mora biti svetleča, svilnata. Ko je krema ohlajena (ni hladna), zmanjšamo hitrost na mešalniku za eno stopnjo in ji vmešamo maslo. Vsak listič posebej vmešamo. Mešamo dokler krema ni svilnata. če se nam krema vmes sesiri, mešamo naprej. Vmešamo še ohlajeno stopljeno čokolado. Švicarska maslena krema mora biti res svilnata. Kremo razdelimo na dva dela. V en del vmešamo še bezgovo marmelado. Nadevamo ju v dresirne vrečke in v hladilniku malo ohladimo. Par minut. Lahko pa jo takoj uporabimo. Kremo lahko hranimo v hladilniku do 3 dni. Hladno torto premažemo z masleno kremo in jo do konca okrasimo z rožicami. Rdeči preliv pripravimo po navodilu proizvajalca na embalaži. Namesto soka ali vode uporabimo muškatno penino v razmerju napisanem med našimi sestavinami. Uporabimo torej manj tekočine, kot je navedeno na vrečki. Ko preliv začne želirati, ga polijemo po torti. Če preliv prehitro želira, nič hudega. Malo ga damo na ogenj in segrejemo, da se spet utekočini. Mešamo seveda! Torto postavimo za vsaj 5 ur v hladilnik.
12 Comments
Nika
12/9/2017 19:05:14
Živijo, zanima me če bi bila torta primirna, da bi bila pri več nadstropni spodaj......dvo oz tro nadstropni.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
12/9/2017 21:15:36
Odvisno, kakšne torte boste imeli zgoraj. Pri tronadstropni torti, je jaz ne bi upala dati najnižje, ker je krema res rahla. V drugem štuku ali na vrhu, pa bo enkratna.
Reply
ANA
31/10/2017 19:17:25
Živjo, tortica izgleda super :). Kje si kupila te mini pekačke in ta končni, za stisnit?
Reply
Spela
3/1/2018 19:30:49
Ali so sestavine 6 jajc itd. za en biskvit ali za vse tri?
Reply
Urška
3/1/2018 20:08:41
Sestavine so za vse tri plasti biskvita.
Reply
Vida
30/12/2018 17:24:20
Živjo, zanima me, če lahko namesto mandljev uporabim navadno moko? In kakšna je potem količina? In a potem še vedno rabim Gustin? Hvala.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
30/12/2018 17:52:20
6 žlic moke in brez gustina.
Reply
Irena
21/1/2023 20:30:09
Živjo.
Reply
Urška
21/1/2023 20:43:24
Tako kot so navodila napisana je čisto prav. Reže se po ena rožica (odvisno kako široke ste jih naredili). Iz te torte dobite vsaj 15 kosov.
Reply
Urška
21/1/2023 20:42:26
Tako kot so navodila napisana je čisto prav. Reže se po ena rožica (odvisno kako široke ste jih naredili). Iz te torte dobite vsaj 15 kosov.
Reply
Neda
27/4/2026 08:12:01
Zanima me, če bi bilo redu, da sestavine povečam za krat 1, 5 za pekač 24 cm. Torej 9 jajc namesto 6
Reply
Urška
27/4/2026 08:26:36
Lahko.
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|
