|
Kruh z drožmi je najboljši. Recepti izgledajo komplicirani, priprava droži še bolj, ampak ko zadevo osvojimo, je priprava res preprosta, ostane pa čas tisti, ki nas še vedno matra. Vsaj jaz si včasih želim, da bi se ga dalo hitreje pripraviti. Pa sem ga! Odličen kruh z drožmi mi je uspelo pripraviti v osmih urah + peka. Še vedno pa so tisti kruhki, katerih testo je počasi fermentirano v hladilniku veliko okusnejši, tudi encimsko in vitaminsko gledano visokovrednejši, saj imajo bakterije več časa, da moko obdelajo in pustijo za samo več folne kisline in vitamin B12. Kruh sem pripravila iz mešanice različnih mok, seveda pa lahko uporabimo samo pirino, belo moko ali kombinacijo drugih mok. Recept je spisan za pol kilograma moke. Sestavine: 300 g pšenične moke 100 g pirine moke 50 g polnozrnate pirine moke 100 g kamutove moke 50 g črne moke 200 g droži (divjega kvasa) 3 dcl tople vode 1 žlička soli 9.00 Moke presejemo v posodo, dodamo droži, premešamo, nato pa dodamo mlačno vodo in testo gnetemo kakšnih 15 minut, dokler se ne začne fajn svetiti. Testo pustimo, da počiva nadaljnih 15 minut, da steče hidroliza. 9.30 Dobro vgnetemo sol, morebiti kakšna semena. Posodo pokrijemo z vrečko ali plastičnim pokrovom (jaz uporabim kapo za tuširanje), da se ne izsuši in ga pustimo do 14.00 da 1. vzhaja. 14.00 Po prvem vzhajanju, testo zvrnemo na pomokan pult ga nežno preklopimo: primemo konce testa, potegnemo in zalepimo na sredino. Testo oblikujemo med preklapljanjem v hlebec. Košaro za vzhajanje obložimo s krpo, krpo fajn pomokamo, da se nanjo ne sprime testo in vanjo položimo testo tako, da so zlepljeni deli zgoraj, napeti del pa spodaj. Spet pokrijemo s plastično vrečko ali kapo in pustimo na pultu da drugič vzhaja do 17.00. 16.30 Pečico segrejemo na 240 stopinj, na dno pečice pa položimo pekač z vodo. Pečico segrevamo vsaj pol ure, saj se mora fajn ogreti in narediti para. Sploh, če imamo v pečici vloženo krušno ploščo. Jaz pečem kruh na krušni plošči. 17.00 Testo v košari po vrhu malce pomokamo, pokrijemo s papirjem za peko, na vrh položimo desko, nato pa nežno vse skupaj obrnemo "na glavo", da testo pristane na deski oz. papirju za peko. S testa previdno odstranimo košaro, v kateri je testo vzhajalo in krpo, z ostrim nožem zarežemo v testo in ga takoj z desko prenesemo do pečice. Testo potem samo vred s papirjem za peko potegnemo v pečico na krušno ploščo. Če nimamo krušne plošče, testo potegnemo na/v pekač, ki smo ga fajn segreli. Takoj, ko je testo v pečici, zmanjšamo temperaturo na 22o stopinj. Kruh pečemo nekje 45 minut, oz. odvisno od pečice in oblikovane debeline hlebca. Pečen je takrat, ko votlo zadoni, če potrkamo po njem. Kruh ohladimo na rešetki. Če želimo hrustljavo skorjico, ga med hlajenjem z ničemer ne pokrivamo. Če želimo mehko skorjico, ga zavijemo v krpo, da se počasi ohladi. 18.05 Dober tek!
20 Comments
Irena
14/2/2018 12:09:24
Jaz pa bi imela eno vprašanje zate ... ko hraniš droži, jim dodajaš vodo s pipe ... sprva sem merila moko in vodo, sedaj dajem po občutku ...
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
14/2/2018 12:25:55
Za hranjenje droži vedno dodam vodo iz pipe.
Reply
Irena
14/2/2018 18:55:15
Hvala Urška za ta dragocena pojasnila ... sama sem si dovolila tikanje, ker čutim "domačnost" s teboj, glede na to, da te skoraj vsak dan obiščem na blogu :)
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
15/2/2018 11:22:49
Pri drožih pride testo precej mehkejše, kot pri testu s kvasom. Meni se tudi lepi na posodo, sploh pred fazo avtolize.
Reply
Irena
15/2/2018 15:15:45
Hvala ... moji vprašaji kar dežujejo :) Ko daš testo na pomokano krpo v posodi za vzhajanje, ga pokriješ z živilsko folijo, preden ga pokriješ s krpo dokončno ...
Urška
15/2/2018 15:25:07
Prvega vprašanja ne razumem. Jaz ga ne pokrivam s krpo. Ko ga dam v košaro na pomokano krpo, ga pokrijem s to kapo za tuširanje, ki jo vidite zgoraj na posodi. Tako se ne izsuši testo.
Irena
15/2/2018 15:45:37
Zdaj sem ti dolžna že več kav kot eno :)
Reply
Marija štefelin
6/1/2020 19:56:59
Rada bi kakšen vaš recept. Drugače pa sem velika navdušenka peke z drožmi. Zelo lep kruhek na slikci. Pišite mi kaj. LP
Reply
Anja
9/4/2020 11:34:55
Urša, lepo pozdravljeni,
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
9/4/2020 13:54:55
Definitivno v litoželezni posodi.
Reply
Jasna
13/4/2020 16:38:28
Urška, mene pa zanima na kakšni temperaturi in koliko časa se peče na programu s paro?
Reply
Urškaby 220 stopinj poševno
13/4/2020 18:36:49
Pečico s paro sem menjala za pečico s pirolizo. 🤭
Reply
Jasna
13/4/2020 19:25:24
Sem poskusila, mislim da bo treba malo znižat temperaturo. Sporočim ko najdem pravo kombinacijo. Hvala 😉
Tanja
20/4/2020 20:59:23
Živjo,
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
20/4/2020 21:15:45
Dodanih je 200 g droži, kar je precej. Odvisno kako goste droži imate, je potrebno dodati vode. Če bo testo pretrdo lahko dodate do pol dcl vode.
Reply
Sonja
23/4/2020 20:11:57
Zdravo..
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
24/4/2020 08:03:18
Kruh se peče na spodnje, izvodilu, program: ogrevanje spodaj in zgoraj. V tem primeru mora biti pečen. Ali vam pa sp. grelec ne dela.
Reply
Maša
31/10/2020 13:07:09
Zivjo! Super recept.
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
1/11/2020 14:19:46
Po moje droži še niso dovolj močne.
Reply
4/12/2020 14:28:16
Lep pozdrav sem nova tukaj.Mi je že kar uspelo lepe kruhke naredit.Mene pa zanima kako si pripravim droži za 2 kg moke hkrati, da nimam tam po 5 lončkov po hladilniku.Kaj pravite, a bi ga lahko pustila v hladilniku 2 dni.Hvala lepa
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|