|
Srečka sem spekla za božično večerjo, na kateri sem gostila starše. Preprost, pirin hlebec, pripravljen z drožmi (divjim kvasom). Dišeč, okusen, poln ljubezni, srečnih želja. Tukaj je tudi "pozdrav iz kuhinje", ribja pašteta, ki je nastala iz ostankov pečene orade prejšnjega dne. Zakaj bi zavrgli dobro hrano?. Sestavine: 450 g (bele) pirine moke 50 g polnozrnate pirine moke 150 g droži 3 dcl vode 1 polna žlička soli Moki presejemo v posodo, dodamo droži, premešamo, nato pa dodamo mlačno vodo in testo gnetemo kakšnih 10 minut, dokler se ne začne fajn svetiti. Testo pustimo, da počiva pol ure, da steče hidroliza, nato pa dobro vgnetemo sol. Posodo pokrijemo z vrečko ali plastičnim pokrovom (jaz uporabim kapo za tuširanje), da se ne izsuši in ga pustimo kakšno uro, da vzhaja. Po prvem vzhajanju, testo zvrnemo na pomokan pult ga nežno preklopimo: primemo konce testa, potegnemo in zalepimo na sredino. Testo oblikujemo med preklapljanjem v hlebec. Košaro za vzhajanje obložimo s krpo, krpo fajn pomokamo, da se nanjo ne sprime testo in vanjo položimo testo tako, da so zlepljeni deli zgoraj, napeti del pa spodaj. Spet pokrijemo s plastično vrečko ali kapo in pustimo na pultu kakšnih 3-6 ur da drugič vzhaja. Odvisno od temperature prostora. Ko opazimo, da se je volumen podvojil, prestavimo košaro s testom v hladilnik, kjer naj vzhaja čez noč. Testo lahko pustimo v hladilniku 12-48 ur. V hladilniku bo testo počasi fermentiralo. (Recimo) zjutraj vzamemo košaro iz hladilnika in jo pustimo na pultu kakšno uro do dve, da se testo segreje nazaj na sobno temperaturo in kvasovke oživijo. Testo previdno zvrnemo iz košarice na papir za peko, v testo na nekaj mestih zarežemo, da ne poči (oblikujemo snežaka) in ga damo pečt v že ogreto pečico na 240 stopinj, v katero smo dodali tudi lonček z vodo. Jaz gkruh pečem na krušni plošči. Običajno se krušna plošča mora segrevati še 10 minut dlje, ko kaže pečica, da se je že ogrela na 240 stopinj. Takoj, ko kruh damo v pečico, temperaturo zmanjšamo na 220 stopinj in ga pečemo pečemo cca 45 minut. Kruh ohladimo na rešetki. Ribja paštetaKo ostanejo ribe, jih nikar ne zavrzimo. Nastane lahko odlična pašteta. Ta naša je nastala iz orade, ki smo jo dan prej spekli na žaru. V pašteto lahko vmešamo različne sveže in/ali suhe začimbe. Naša je nastala s peteršiljem z vrta staršev, od tu zelenkasta barva, spet drugič je lahko pašteta rdečkasta, če uporabimo mleto rdečo papriko. Količino sestavin ne bom navajala natančno, ker jih lahko prilagodimo, uporabimo glede na količino ostankov nekega mesa, ribe. Sestavine, ki jih jaz rada uporabim: meso orade ali brancina 1 strok česna 4-6 inčunov sol sveže zmlet poper čili za pikantnost 1 žlička gorčice par žlic majoneze (odvisno od količine mesa. Jaz zmeljem vse skupaj in potem po potrebi dodajam.) peteršilj ali rožmarin, origano mleta rdeča paprika (lahko dimljena) Lahko kombiniramo tudi s: kaprami, olivami, ... Vse sestavine enostavno v multipraktiku zmeljemo in to je to. Začinimo po svoje in fajn ohladimo.
1 Comment
Gregor
13/5/2024 09:07:08
Koliko dolgo vam zdrzi pasteta v hladilniku?
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|