|
Kako pravilno očistimo solato? Ja, vsak list posebej, ziher bo to napisala! Ja. To in še več! Ne samo kako, ampak bom poskušala po domače razložiti predvsem zakaj je potrebno, da znamo pravilno očistiti solato, zelenjavo. Kaj s tem pridobimo, kaj izgubimo. Napake, ki jih največkrat delamo pri čiščenju solate:
Zakaj umazane "solate" ne namakamo? Poznamo izraz osmoza? Učili smo ga v osnovni šoli. Osmoza pomeni, da delci nekega topila prehajajo iz raztopine z manjšo koncentracijo v raztopino z višjo koncentracijo, na koncu se pa izenačita. In kaj ima zdaj to veze s solato? Pa dajmo primer češenj, ki ga vsi poznamo. Kaj se zgodi z zrelimi češnjami, po tem, ko jih dobi dež? Popokajo, ne? Pomeni, da je voda vdrla v češnjo, membrana ni zdržala in je počila. Ok, kapljice se bodo na češnjah posušile in večje škode ni. Dajmo še drug, bolj očiten primer z redkvico. Redkvico pustimo namakati v čisti vodi. Za hitrejši preizkus malce v njo zarežemo. Kaj se bo zgodilo? Redkvica se bo razpočila, razcvetela, ker je vanjo vdrla voda. To je vidno očem. Kaj pa je skrito očem? Najpomembnejše! Potem, ko je voda vdrla v redkvico, zelenjavo, solato, ker smo jo namakali in so celične stene popokale, se je zaradi zakona osmoze v vodo iztekla tudi njena vsebina. Hranila, minerali, vitamini prehajajo vodo. Izgubimo jih. Tako vso tisto bio solato, zelenjavo, za katero smo odšteli več denarja ali solato z domačega vrta, spremenimo v prazno solato, vitamine in minerale pa zlijemo v odtok. In kaj se zgodi, če solato namakamo v umazani vodi? Umazana voda pomeni raztopino z višjo koncentracijo. Po domače povedano, umazanija bo prehajala v solato in takšno jo bomo tudi pojedli. Vse kar se je znašlo v zemlji in smo delce zemlje prenesli z umazanimi listi v vodo, kjer smo namakali solato, bomo pojedli. Ne verjamete? Očem nevidno lahko naredimo tudi vidno. Vzamite beli tulipan, vrtnico, marjetico in ga dajte v vazo z vodo, v katero dodate še modro tinto, črnilo. Kaj se bo zgodilo? Beli cvet se bo pobarval v modro, črno, rdeče, torej v barvo, ki smo jo dodali vodi. S tem dokažemo, da "umazanija" prehaja v liste, cvetove. In ja, zato nikoli ne nakamo ne solate, ne sadja in ne zelenjave v vodi, sploh pa ne v umazani vodi. In kako peremo solato? Potem, ko z ostrim nožem odrežemo spodnji del glavnate solate, ki drži liste skupaj, liste peremo pod tekočo vodo, vsakega posebej in sproti odlagamo v cedilo. Peremo pod hladno vodo, list pa držimo tako, da je spodnji odrezani del navzdol, zgornji del pa navzgor. Zakaj? Ker je odrezani del največkrat najbolj umazan in se nam tako delčki umazanije na "skrijejo" za kodrastim vrhov lista, porabimo manj časa in manj vode za čiščenje. Hladna voda zato, ker solato osveži, topla jo ovene, tekoča voda pa uspešnejše in hitreje splahne umazanijo. Kako shranimo solato, vlažna in mokra živila? Če imamo lasten vrt in dostop do njega dnevno, potem ni problem. Vsi tisti, ki pa si nosimo domačo zelenjavo z babičinega vrta enkrat tedenesko ali iz trgovine pa takole... Vedno ko solato, sadje, zelenjavo prinesemo domov, jo najprej očistimo, osušimo in potem shranimo. Zakaj? Glej: Zakaj umazane solate ne namakamo? Solate z majhnimi listi, kot so motovilec, regrat, seveda ne moremo uspešno in hitro osušiti, zato uporabimo sušilec solate ali jo pustimo v cedilu, da se voda cedi. Solato, zelenjavo shranimo v hladilniku, ker na sobni temperaturi hitro ovene. Jaz zato uporabljam prav posebno posodo z odcejalnikom in vakuumom >> Posoda Status z odcejalnikom. Če shranjujemo vlažna ali mokra živila (solata, korenje, ...), ta na dnu posode zaradi odvečne tekočine hitro počrnijo, gnijejo (pomeni, da se strupi spet vsrkavajo v našo "solato". Z uporabo odcejalnikov pa se vsa voda odcedi, živila ostanejo na suhem, ne dehidrirajo in če so še so zvakuumirana ostanejo veliko dlje časa sveža, kakovostna in okusna. Shranjevanje živil v vakuumu podaljša obstojnost, svežino in aromo živil. Živila so zaradi vpliva temperature in zraka neprestano izpostavljena neugodnim vplivom, kot so oksidacija, gnitje, sušenje, plesen in propadanje. Vakuumske posode Status imajo pokrov, na katerem je priročen koledar, kjer si lahko označimo rok uporabe živila, posode pa so narejene iz kvalitetnega materiala (tritan), ki je BPA FREE. In enako velja za vso ostalo sadje in zelenjavo, ki jo shranjujemo v hladilniku. Očistimo jih pod tekočo vodo, korenine skrtačimo, osušimo in pustimo na odcejalniku, da se odvečna nabrana tekočina (hladilnik je vedno vlažen) odceja. Kako oživimo ovenelo solato, zelenjavo, ki je nismo pravilno shranili? Spet smo pri zakonu osmoze. :)) Naša solata, zelenjava sta izgubili svežino, postali sta oveneli. Ker sta izgubili vodo, dehidrirali. Torej jo moramo pustiti ležati v vodi, da se napije, da rehidrira. Ja, ampak prej smo se naučili, da če jo pustimo v vodi, da izgubimo hranila, ker bodo ti zaradi zakona osmoze prehajali v vodo. Jaa! In zato moramo v vodo, kjer solato namakamo, raztopiti malce soli. Voda bo tako kot naša solata vsebovala "delčke" in zato do prehajanja skozi membrano ne bo prišlo. Vsaj ne v takšni meri, kot če bi solato namakali samo v čisti vodi. Tako bomo dobili svežo "solato", ki pa bo ohranila tudi svoje "delčke": hranila, vitamine, minerale. Evo, tako bolj grobo in enostavno povedano. ;) In zakaj solato rajši natrgajmo kot režimo z nožem? In zakaj ne velja odstranjevati zgornjega zelenega dela lista? Ker zeleni del vsebuje veliko več hranil oz. vitaminov, mineralov kot sredica ali spodnji debelejši del. Sveže nabrana solata ima največ hranil, ampak če te možnosti nimamo, jo očistimo in primerno shranimo v hladilniku. Kako jo narežemo? Je ne! Oprane liste solate rajši pustimo cele in jih tik pred uporabo natrgajmo. Zakaj ne režimo z nožem? Ker v stiku s kovino izgubljamo vitamine. In vedno, ampak res vedno naprej operimo liste in šele nato jih trgajmo! In na koncu, če smo se zdaj kaj naučili, je potem najboljše, da solate ne postrežemo v kovinski posodi. ;) Če zaključim: Ne glede na to, da vemo, katerea živila so najvišje v prehranski piramidi in katera najnižje oz. najbolj zdrava, ne naredimo kaj dosti, če ne znamo teh super živil tudi pravilno pripraviti.
1 Comment
Odmevi srca
18/5/2018 06:38:10
Urška hvala za poučno branje ... sem pri svojih _ _ letih ugotovila, da še solate ne znam prav oprati :) Še dobro, da imamo tebe :)
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|