|
Ne poznam nikogar, ki ne pozna Gorenjkinih mini roladic. In že nekaj časa so bile na moji "to do" listi. Takšne brez glutena. Tukaj so! Moje Gospodične Mini Rolade z okusom lešnika. Tako mehke, puhaste, sočne, ne preveč sladke in brez moke. Kaj se v njih skriva? Biskvit je sestavljen in mandljev in kakava, namesto sladkorja sem uporabila med. Rahla krema je pripravljena iz sladke smetane in lešnikovega namaza, prekrite so pa s temno čokolado, ki jo krasijo praženi lešniki. Seveda lahko po enakem postopku pripravimo okus kokos, bela/temna čokolada, pistacija, oreh ipd. Priprava je zelo enostavna, sploh ob uporabi pekača za mini roladice, ki sem ga našla pri MojMuffin.si. Vliješ maso, spečeš in potem biskvit kar pade ven, če potreseš pekač. Mini rolade so po velikosti enake originalu. Če nimamo pekača za mini rolade, biskvit spečemo v običajnem nizkem pekaču za v pečico in maso povečamo na 5 jajc. Sicer bo zvijanje biskvita v rulado malo težje, ker se vročega biskvita običajno ne sme rezati, vi ga boste pa morali, če želite, da so rolade lepo zavite. Po moje bo še najboljše, če uporabite večje škarje.
Sestavine odmerimo, beljake ločimo, k rumenjakom dodamo med in pekač obložimo s papirjem za peko. Beljeke stepemo v sneg, rumenjake z medom pa v puhasto kremo, ki mora narasti vsaj za 3 x. Mešalnik damo na najnižjo brzino in izmenično dodajamo suhe sestavine ter polovico snega. Mešalnik pospravimo in v roke vzamemo lopatko ali metlico. Zadnjo polovico snega nežno vmešamo z lopatko, da bo biskvit lepo rahel in puhast. Maso porazdelimo po pekaču. Če uporabljamo navaden pekač, je potrebno maso lepo natanko namazati na papir za peko. Tam nekje dobra pol cm. Da ne bom pisala 6 - 7 mm. ;) Torej skoraj polovico manj, ko za običajno rulado. Biskvit pečemo v že ogreti pečici na 180 stopinj, nekje 8 - 10 minut. Odvisno od pekača in pečice. Pečene biskvite takoj vzamemo iz pekača in vsakega posebej, s papirjem za peko vred, zrolamo. Pokrijemo jih s krpo, da se nam role ne odprejo in se biskvit počasi ohladi in ne izsuši. Če smo spekli biskvit v običajnem pekaču, biskvit s papirjem za peko vred razrežemo. Po moje bo najboljše, da to opravimo s škarjami in potem takoj vsak biskvitek posebej zavijemo v rolado. Fajn je, če uporabimo mrežico, da biskviti ne "zašvicajo" po spodnjem delu. Sicer zašvica vsak biskvit, če ga damo kar tako na pult, vendar pri debelih biskvitih ni takšne razlike kot pri tankih. Ko se biskvit ohladi, vsakega posameznega previdno odrolamo (ne čisto) in odstranimo papir za peko. Stepemo sladko smetano, kar fajn čvrsto, nato ji pa previdno in z nizkimi obrati vmešamo lešnikov (ali kateri drug) namaz. Kremo naložimo v dresirno vrečko (verjamite, tako bo najlažje in z najmanj packanja), odrežemo vrh in kremo enostavno nabrizgamo po biskvitu, ki smo ga prej pokapljali z malo toplega mleka. Zrolamo vse skupaj in jih postavimo na mrežico tako, da je zrolani konec spodaj. Nič hudega, če je kateri biskvit kje počil ali se strgal. Za dobre pol ure jih postavimo v hladilnik, da se krema stisne in postanejo roladice bolj kompaktne. Nad vodno kopeljo stopimo čokolado. Čokolado med topljenjem z lopatko ves čas mešamo, da se čokolada topi enakomerneje in je previsoka temperatura ne "osmodi". Taka čokolada bi po tem, ko bi se ohladila, dobila sivo patino. Na koncu v čokolado vmešamo olje. Seveda lahko uporabimo tudi navadno olje, repično olje, ... Meni je najboljše olivno. Od olja bo čokolada mehkejša in bolj se bo svetila. Maslo ali smetana ne prideta v poštev. Čokolado polijemo po hladnih roladicah, po vrhu pa posipamo s sesekljanimi praženimi lešniki. Lešniki naj bodo res praženi, ker drugače nima smisla. Samo pražen lešnik ima pravo lešnikasto aromo. Rolade pustimo, da se počasi ohladijo. Če bi jih prehitro ohladili (fliknili v hladilnik), bi spet postale sivkaste po vrhu. No, saj, če jih bomo takoj zmazali, ni panike >> v hladilnik z njimi. Lešnikove mini rolade hranimo v hladilniku. Verjetno ne rabim poudarjati, da so najboljše naslednji dan, ko se vsi okusi premešajo. Nasvet:
in tako z različnimi kombinacijami dobimo različne roladice. In verjamem, da se za vsakega najde kakšen okus. Z njimi nekomu komot povemo, da ga imamo radi.
12 Comments
Maja
5/2/2017 09:12:17
Zdravo! Roladice izgledajo njami, ji bom danes nardila :) In me zato zanima, koliko olivnega olja naj dam na 100 g cokolade, da se bo cokolada se lepo strdila nazaj in da se ne bo zacela prehitro topiti na mizi, ko bom postregla roladice. Hvala! Veliko pekarskih uzitkov se naprej (po katerih z veseljem ustvarjam) :D
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
5/2/2017 11:13:26
Če prideta na 200 g 2 žlici, potem na 100 g pride 1 žlica.
Reply
Maja
7/2/2017 08:56:40
Ups, se opravičujem, sem površno prebrala sestavine ... Tako vneto sem brala navodila, da sem pri sestavinah spregledala število žlic olja ... :) Hvala za odgovor! Lep dan želim!!!
jurac
20/4/2017 14:28:01
Zdravo,
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
20/4/2017 15:15:35
Če uporabite nadomestek za jajca, bo vse vredu. Z banano bo pa gumijasto.
Reply
jurac
21/4/2017 18:28:41
Kaj pa brez jajc in nadomestka bi šlo?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
21/4/2017 19:56:15
Seveda, samo ne bo enako.
Reply
Tjaša
5/11/2017 07:22:05
Pozdravljeni,
Reply
Anže
14/3/2018 13:08:05
Kje pa lahko dobim takle pekač?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
14/3/2018 13:21:01
Je zgoraj narejena povezava do izdelka.
Reply
Tina
13/2/2020 23:08:06
Je temna čokolada za obliv 70% ali je jedilna čokolada? Hvala!
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
14/2/2020 08:01:04
Tina, lahko uporabite, katero koli. Tista za obliv že bolj sveti in rabi malenkost manj olja.
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|