|
Brizgani piškoti oz. mašinski keksi, kot jim rečemo pri nas doma, so eni najenostavnejših in najhitreje gotovih piškotov. Otroci jih zelo radi delajo, saj je menjava modelčkov enostavna, oblika piškota pa vsakokrat drugačna. Vsaj moja dva sta vesela, če naredim dvojno maso piškotov, da potem lahko ustvarjata in pride na vrsto veliko različnih oblik piškotov. Točno te na sliki sta pripravila otroka pripravila za 84. rojstni dan svoji prababici. Recept za te piškote sem našla zapisan na škatlici od "mašine". Sestavine: 500 g moke 250 g masla 150 g sladkorja v prahu 2 jajci 1/2 pecilnega praška semena vanilije 1 žlica kakava sprej za namastitev pekača Moko presejemo na pult, dodamo sladkor, pecilni prašek, ščep soli in vse skupaj premešamo. Naredimo jamico, vanjo ubijemo jajci, dodamo limonino lupinico in vanilijina semena. Maslo narežemo na lističe in jih razporedimo okrog po moki. Jajca z vilico raztepemo, nato pa zajemamo vedno več moke zraven. Testo z rokami dobro pregnetemo. Maso razdelimo na dva dela. V en del vgnetemo žlico temnega kakava. Iz dela testa oblikujemo svaljek in z njim napolnimo "pištolo" za piškote. Pekaš pošpricamo s sprejem proti sprijemanju (dobi se v vsaki večji trgovini) in piškote nabrizgamo. Za marmorni videz piškota oblikujemo dva tanjša svaljaka in ju spiralno povežemo. Piškote pečemo na 180 stopinj nekje 8 minut.
13 Comments
majda
2/12/2016 07:41:47
Reply
Mici
16/11/2018 22:33:28
Pozdravljeni, kje se da kupiti tako mašino?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
17/11/2018 07:58:00
Jaz sem mojo kupila že pred kakšnimi 20 leti v Merkurju.
Reply
Katarina Turk
4/12/2018 16:14:42
Jaz sem jo v Sparu ta teden s ful nastavki. je pa v škatli s prozornim pokrovom.
Reply
Sana
8/12/2019 12:18:56
Pozdravljeni!
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
8/12/2019 14:52:20
S pištolo je potrebno keks stisniti na pekač, da se zalepi na pekač. Potem se odlepi tudi od pištole. Včawih je treba dvakrat pritisniti, včasih 1x. Odvisno od pritiska in koliko mase je v pištoli oz. pod kakšnim pritiskom je masa.
Reply
Sana
9/12/2019 08:32:29
Najlepša hvala za hiter odgovor :)
Boljka
8/12/2019 17:19:04
Jaz testa običajno nič ne hladim, ga pa stiskam na hladen pekač in čisto nič namazan, še tisto, kar ostane od prejšnje šarže, obrišem. Peki papir ne pride v poštev.
Reply
irena kostanjšek
18/12/2019 19:12:30
Ali ostro ali mehko moko?
Reply
Tija
2/10/2020 21:01:03
"Pištolo" se da trenutno kupiti v Lidlu, vsaj Bežigrad še ima ;)
Reply
Jasmina
20/12/2020 22:31:29
Imam težave, da se ne prime na pekav testo. Ponavljam vprašanje ali je mehka ali ostra moka mišljena v receptu?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
21/12/2020 10:28:08
Kadar med sestavinami pri moki ni navedeno ostra, graham, polnozrnata, pirina, tip … se smatra, da je navadna moka, torej mehka pšenična moka. Tudi na embalaži pri navadni beli pšenični moki ne piše mehka (včasih je, no na nekaterih embalažah še piše, na večini pa ne).
Reply
5/9/2021 17:13:33
Ne pečete po programu na pečici - 140C? Jaz jih pečem izključno po programu homechef pečice in so odlični. Delam jih iz moke 00.
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|