|
Kdo so parkeljni? V Prekmurju jim pravimo parklini in obiskujejo po hišah otroke 5. decembra zvečer oz. v noči na 6. december, to je na sv. Miklavža ob Miklavževem boku. Miklavž je prijazen mož in prinese v hišo otrokom darilo (če le ti zmolijo Očenaš in Sveti angel). Tisti, ki smo se ga otroci najbolj bali, se skrivali za maminim krilom ali pod mizo, tisti zaradi katerih so se nam šibila kolena, da nas ne vklene z železno verigo in sredi noči odpelje na pokopališče je pa parklin. Če je Miklavž odet v bež in v angelske barve, je parklin njegovo nasprotje. Je črn in kosmat, ima rogove kot vrag in dolg rdeč jezik. Vedno ima s sabo železne verige s katerimi ropota in vile s katerimi vzbuja grozoto, strah in trepet vsakega majhnega otroka. In ponavadi je za še več groze hodilo naokrog več parklinov skupaj. O, ja! Včasih so nas fajn strašili. Moja otroka poznata parkline zgolj iz knjig in zgodbe, da ju obdari ponoči, ko spimo in če dobro očistita čevlje. Tradicija veleva, da mora otrok dan prej očistiti čevlje, in ko se zbudi na Miklavževo jutro, ga v čistih čeveljčkih pričaka darilce (krhlji suhih jabolk, mandarine in kakšen bonbon). Včasih je zraven darilca tudi leskova šiba. Takrat vemo, da je na pohodu bil tudi parklin. :)) Recept je nastal v sodelovanju z blagovno znamko kvasa slonček Fala. Sestavine: 500 g pirine moke 2 dcl toplega mleka 1/2 kocke svežega kvasa Slonček Fala 3 - 4 žlice sladkorja 2 jajci 2 žlici kisle smetane 1 žličko soli mak v zrnih suhe češnje, brusnice (lahko tudi rozine) + malo mleka + malo moke za posip + malo olja Moko presejemo v skledo, naredimo jamico, vanjo vlijemo toplo mleko (nikar vroče, ker bodo kvasovke pomrle), in v mleko nadrobimo sveži kvas ter malo sladkorja. Ob robu damo v moko eno čajno žličko soli. Sol ne sme priti v stik s kvasom, ker ga kvasovke ne marajo. Pustimo počivati 10 minut, da se naredi kvasec oz. se mleko s kvasom speni in nabrekne. Nato dodamo 1 celo jajce in beljak drugega jajca, kislo smetano (če je nimamo, dodamo še malo mleka ali sladke smetane) in omesimo testo. Kvašeno testo mesimo tako dolgo, da se odlepi od posode in postane lepo elastično, gladko. Testo nič ne vzhajamo. Čiste roke si malo naoljimo in testo razdelimo na 6 enakih delov. Vsak del testa oblikujemo sproti. Oblikujemo debel svaljek in ga rokami malo sploščimo. Po vrhu po sredini zarežemo rogove, spodaj naredimo malo daljši rez za noge. Ob strani odščipnemo še testo za roke. Moja otroka se rada igrata in tako sta noge še razrezala ... ... in spletla kitke ... ... zavila v spiralo. Enako lahko naredimo z rogovi. Parkline premažemo z rumenjakom, ki smo mu dodali dve žlici mleka in dobro raztepli. Suhe češnje pridejo namesto oči, dolg rdeči jezik je pa iz papirja. Po nogah smo mu posipali mak, da zgleda parklin kosmat. Parkline odlagamo na papir za peko. Ko je zadnji parklin narejen, sta prva dva že toliko vzhajana, da lahko gresta v pekel. Spečemo jih v že ogreti pečici na 200 stopinj. Nekje 15 minut rabijo, da so pečeni.
Pečene parkline obvezno vzamemo s pekača, jih takoj pokrijemo z bombažno krpo in pustimo, da se počasi ohladijo. Tako bodo parklini ostali lepo mehki in puhasti.
11 Comments
LELA
4/12/2018 09:19:46
če pa želimo slane pa samo namesto sladkorja damo sol? isto količino kot sladkorja?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
4/12/2018 10:15:53
Ne, sladkor samo izpustite. 1 žlička soli zadostuje za pol kg moke. Isto je kot pri kruhu. Če želite pa še bolj slano varianto, pa predlagam, da grobo sol posipate po vrhu parkelnov.
Reply
Roman
5/12/2018 18:10:32
Ker doma nimam pirine moke ali je dobro, če testo naredim iz bele moke tip 500?
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
5/12/2018 19:02:27
Seveda. Popolnoma jo lahko nadomestite.
Reply
kety
1/12/2019 14:03:08
lahko količino sestavin dam krat dva?za več parkeljnev?:)
Reply
Urška by 220 stopinj poševno
1/12/2019 14:11:06
Kety, lahko.
Reply
petra
2/12/2019 21:27:41
Živjo, tole izgleda super. Kakšna ideja kaj bi se lahko oblikoval otrok, da niso parkeljni? Bi snežaka lahko naredil? Najbrž velikost ni pomembna ali če bi naredila večjega pečem dlje? Hvala. Lp
Urška by 220 stopinj poševno
3/12/2019 09:12:56
Petra, lahko naredite ploščatega snežaka. Lahko pa seveda tudi kroglice oblikujete in dobite sladke bombetke. Ne rabite peči dlje. Razen seveda, če boste delali krogle. 🤭
Nina
6/12/2019 09:42:27
Hvala za odličen in enostaven recept. Sicer sem naredila vegansko različico, mandljevo mleko, jajca je nadomestila čičerikina voda, sladkor je bil kokosov, za kislo smetano pa rastlinska margarina. Dodala pa sem še malo začimb za medenjake. Rezultat odličen ;)
Reply
aneja
3/12/2020 21:57:44
Živijo,
Reply
Branka
30/11/2023 12:34:37
Pozdrav. Ali lahko jajce izpustimo?
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|