|
Kutina je en tak grdi raček med sadeži. Surova greni, je trda, kosmata in niti slučajno ne pomislimo, da bi zagrizli vanjo. In glede na to, da jaboka ostajajo na dreveseu in tistih najboljših, divjih skoraj nihče več ne obira, se kutinam godi še slabše. Pa sta sok iz kutin in kompot tako dobra (recepta zanju najdete na blogu). Spomnim se, da je moja mama dajala kutine v omaro in tako z njimi odišavila oblačila. In takoj, ko kutine samo malo podušimo, se te iz trdih, kosmatih in grdih sadežev, spremenijo v mehke, dišeče in zelo okusne. Poleg tega imajo tudi dobro "srce". Njihovo meso je bogato raznovrstnih vitaminov in mineralov (vitamina C, vitamina A in B, kalcija, magnezija, kalija, bakra ...). Še posebej bogate so pečke, ki vsebujejo zdravilne učinkovine, ki pomagajo pri raznih črevesnih težavah, driskah. So odlično jesensko "zdravilo". Nekaj kutin sem si dala na stran, ker me še čaka kuhanje kompota s konjakom. To, to je pa najboljši kompot vseh časov. Ja, tudi tega najdete med recepti. In ker mi je pri tem receptu zmanjkalo kutin, sem preostali del pite nadevala s slivami. Uporabila sem kar zamrznjene. Odlično. Dve piti v enem pekaču. Različna nadeva sem povezala s konjakom, v katerem sem oba sadeža podušila. Za pekač 26 x 36 cm potrebujemo cca 2 kg sadja. Ali kutin ali sliv. V primeru, da boste kombinirali oba okusa, potem uporabite vsakega po 1 kg. Lahko tudi več, odvisno kako debeli nadev želite. Zame ga ni nikoli preveč. :)) Recept vam podarja Kenwood Slovenija.
Moko presejemo, vmešamo pecilni prašek, dodamo na lističe narezano maslo, jajci, sladkor in zgnetemo testo. Testo razdelimo na dva dela (1/3 + 2/3) in shranimo do uporabe v hladilniku. Kutine olupimo, očistimo, narežemo na manjše kocke, dodamo konjak, sladkor in dušimo na zmernem ognju nekje 3 minute. Pazimo, ker kutine hitro razpadejo in če jih predolgo dušimo, dobimo kašo. Slivam dodamo konjak, sladkor in jih prav tako dušimo približno 3 minute. Če so zamrznjene, jih dušimo malo dlje. Slive ne smejo razpasti. Nadev ohladimo. Zamrznjene slive bodo spustile kar precej soka, zato le-tega odcedimo. 2/3 testa razvaljamo, ga položimo na pomaščen pekač in prepikamo z vilicami. Testo obložimo z nadevom. Na kutine naribamo še malo jabolk, ki bodo kutinam dale kislino. Po nadevu natrgamo preostalo tretjino testa. Pito pečemo približno 35 - 40 minut na 180 stopinj. Topla pita je precej krha, zato vedno počakamo, da se ohladi in stisne. Najboljša je na drugi dan, ko se testo od nadeva zmehča. Okrasimo jo še s sladkorjem v prahu in uživamo v okusih jeseni. Moj Chef Titanium >> Kenwood Chef Titanium
0 Comments
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|