|
Obožujem pogače naših babic. Pogače smo v našem domu imenovali vso pecivo, ki se je peklo. Običajno smo posolanko delali samo s skuto ali z debelo plastjo orehov na skuti, ker pa pri nas doma obožujemo mak, je nastala še posolanka v tej različici. In z jabolki, ki ji dajo svežino. Pripravljeno v sodelovanju s Fala Slonček.
Sestavine za preliv: 1/2 kisle smetane 1 žlička vanilijevega sladkorja maslo za premaz pekač Za nadev k skuti dodamo sladkor, zdrob, prašek za vanilijev puding, vanilijev sladkor, 1/2 kisle smetane, jajce in z metlico nežno premešamo. Nadev pustimo počivati vsaj pol ure. Za rahlejše testo moko presejemo. Uporabimo lahko suhi ali sveži kvas Fala Slonček. Jaz bom tokrat suhega. Dodamo še sladkor, sol in žličko vanilijevega sladkorja. Suhe sestavine premešamo in dodamo mokre: jajce in mleko. Testo zgnetemo. Jaz sem se danes odločila da to naredim z rokami, seveda pa lahko uporabimo tudi mešalnik. Na koncu gnetenja, vgnetemo še maslo. Testo pokrijemo in ga pokritega vzhajamo do dvojnega volumna. Vzhajano testo razvaljamo in raztegnemo po namaščenem pekaču tako, da robovi visijo še 2 cm čez pekač. Po testu potresemo malo maka, razporedimo nadev, preostali mak in naribamo jabolki. Ostanek kisle smetane razmešamo z vanilijevim sladkorjem. Robove testa zavihamo navznoter in jih dobro premažemo s kislo smetano, ostanek pokapljamo po nadevu. Posolanko pečemo na 200 stopinj Celzija približno pol ure. Pečeno posolanko takoj potegnemo s pekača in jo debelo pokrijemo, da se počasi ohladi. Tako bo postala lepo mehka. Po želji jo potresemo še s sladkorjem v prahu. Pa dober tek! Tukaj pa še video, da bo priprava še lažja: Naročnik: Lesaffre d.o.o. za Fala Slonček
3 Comments
Teta torta
31/1/2025 18:13:43
Spoštovana Urška, mislim, da bi bilo dobro med sestavinami navesti tudi mak in jabolka (s količinami?).
Reply
Helena Halas
14/3/2026 13:00:38
Jaz bi tudi prosila za info glede količine maka in jabolk v receptu. Iz opisa razumem, da sta jabolki dve. Koliko je pa maka?
Reply
Urška
14/3/2026 15:41:41
Jabolki sta dve. Mak samo malo potresete. Tega res nisem merila. Kolikor vam je vsec . Tukaj je video za lazjo predstavo: https://youtube.com/shorts/KyP3AenbRLk?is=iSNLvwn9_vcv0TiG
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|