|
Listnato testo brez glutena se da čisto fajn narediti. Res je, da nam vzame veliko časa (cel dan se bomo z njim ukvarjali, pa še malo naslednji dan), vendar se splača! To brez glutena ni tako puff kot navadno listnato testo, niti se ne razleti na 1000 lističev, če se ga malo dotaknemo, je pa hrustljavo, v listih in zelo dober približek običajnemu. Jaz sem z izdelkom zadovoljna. In odkrito povedano, na začetku igranja, sestavljanja recepture, niti slučajno nisem pričakovala tolikšen uspeh glede okusa in izgleda oz., da se to sploh da narediti z moko brez glutena in predvsem doma brez visoke tehnologije in umetnih dodatkov. Hehehe. Recept je pripravljen za znamko dietnih živil Orgran Slovenija. Sestavine: 300 g samovzhajajoče moke Orgran 150 g nadomestka za gluten Orgran 250 ml vode 250 g masla + 50 - 100 g samovzhajajoče moke Orgran za delovno površino čokolada, nutela, marmelada, ipd. rumenjak za premaz (lahko izpustimo) Maslo pustimo na pultu na sobni temperaturi, da se zmehča. Ne me vprašat, če gre s kokosovim maslom, ker nisem preiskusila in nimam pojma. ;) Samovzhajajočo moko brez glutena zmešamo z nadomestkom za gluten, dodamo hladno vodo in omesimo testo. Testo oblikujemo v kepo, ga zavijemo v prozorno folijo in ga pustimo v hladilniku počivati kakšne pol ure. Spočito testo še enkrat nežno pregnetemo. Zmehčano maslo med dvema papirjema za peko razvaljamo na 1 cm debelo. Testo razvaljamo na najmanj 1/2 cm debelo. Testo naj ne bo pretanko razvaljano, ker bo maslo sililo ven in se bo feeejst lepilo (no, če se nam je to že zgodilo, malo bolj pomokamo pult). Na sredino testa položimo maslo in ga pokrijemo s testom kot kažeta zgornji sliki. Testo po dolžini (samo gor-dol) z valjarjem nežno razvaljamo. Ne pretanko! Po potrebi pomokamo valjar. Razvaljano testo prepognemo kot kaže zgornja leva slika: zgornji del upognemo navzdol, spodnjega zavihamo na zgornjega v sredini. Testo obrnemo in zdaj ima obliko kot je zgornja desna slika. Zavijemo ga v papir za peko in ga pustimo v hladilniku 2-4 ure. Nato ga mrzlega spet po dolžini razvaljamo in zavihamo zgornji rob na sredino in spodnji rob na zgornjega. Hladilnik ... Vajo ponovimo še 6 x. Testo mora biti zavihano vsaj 8x. Po osmih preppgibanjih in zadnjem postanku v hladilniku, testo izgleda kot iz trgovine in je pripravljeno za uporabo. Ohlajeno testo razvaljamo na dobro pomokani površini (po možnosti na dobro pomokanem papirju za peko), razrežemo na trikotnike, ga obložimo s kavino kremo (marmelado, čokolado, nutelo, kokosovo Linolado) in rogljičke zavijemo. Če nimamo težav z rumenjakom, rogljičke premažemo. Rumenjak lahko tudi izpustimo. V tem primeru bodo rogljički malo bolj bledi. Rogljičke spečemo na 200 stopinj. Nekje 15-20 minut rabijo.
0 Comments
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|