|
Priprava domače skute je zelooo enostavna. A se vam je že kdaj zgodilo, da je sveže mleko pobegnilo čez rok? Nič hudega. Tudi dva tedna ali več čez rok, če je bilo sveže mleko pravilno skladiščeno v hladilniku, ni za v smeti. Iz njega lahko pripravimo čudovito skuto. No, meni sta dva litra svežega mleka krepko zašla čez rok. Nastala je slivova pita s polnozrnatim pirinim zdrobom, katerega okus spominja na oreščke. Sestavine za skuto: 2 l svežega mleka s 3,5 mm%, iz katerega dobimo cca 250-300 g skute Sestavine za slivovo pito: 1 listnato testo v roli skuta iz 2 litrov svežega mleka (250 - 300 g) slive 6 žlic polnozrnatega pirinega zdroba (lahko tudi drugega) 4 -5 žlic sladkorja ščep soli 1/2 lončka kisle smetane vanilija maščoba za namastitev pekača slive Sveže mleko (nikakor ne trajno oz. homogenizirano) po pretečenem roku (lahko tudi sveže) nalijemo v posodo in ga pustimo na pultu par ur (5-12 ur, odvisno od temperature prostora), da se do konca "pokvari". Saj ne, ne pokvari se. Postane tako gosto, kot jogurt. Ko se mleko fajn zgosti, da ga prerežeš z žlico, ga začnemo počasi segrevati. Nič ne mešamo! Segrevamo ga, dokler se ne ločita skuta in sirotka, kot je vidno zgoraj na sliki. Mleko ne sme zavreti! Na večji posodi si pripravimo cedilo s krpo. Skuto precedimo. Sirotke nikar ne zavrzimo, ker vsebuje predvsem beljakovine (ki so zadnje čase precej popularne v dietah) in si z njo lahko pripravimo razne smutije ali jo uporabimo v pecivih, palačinkah itd. Potem, ko se odcedi večina sirotke, oblikujemo culico in jo obesimo, da se odcedi še preostanek. Jaz uporabim kar pipo v umivalniku. Zdaj, ko še ni kurilne sezone je to ok. Pustimo jo čez noč. Če culice nimamo kje obesiti, jo pustimo na cedilu in shranimo čez noč v hladilniku. Skuto lahko uporabimo takoj ali jo shranimo v hladilniku do 5 dni. Po namaščenem pekaču razgrnemo listnato testo. Višek odrežemo. Sestavine za nadev dobro premešamo in vse skupaj pustimo stati par minut, da se zdrob malo napihne. Testo obložimo z nadevom in razkoščičenimi slivami. Pito spečemo na 200 stopinj. Pečeno pustimo, da se ohladi.
1 Comment
Ema
6/3/2023 17:24:41
Pozdravljeni,
Reply
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|