|
To je posolanka. Malo drugačna. Mini, oblikovana v gnezda, z nadevom iz skute in višenj. V nadev sem stisnila še malo mletih mandljev, seveda pa le-te lahko zamenjamo z orehi, lešniki, makom. Tudi marmelado iz višenj, lahko zamenjamo z borovničevo, malinovo. In ja, tudi del moke lahko zamenjamo s polnozrnato ali jo povsem zamenjamo s pirino belo moko. Po želji - po svoje - poševno. Namesto mini posolank, gnezd, lahko seveda pripravimo eno veliko - v klasičnem pekaču za pečico.
Mleko in vodo združimo, dodamo kvas (sveži ali suhi), žličko sladkorja in z metlico dobro razmešamo, da se kvas stopi. Takoj dodamo moko, preostali sladkor za testo, sol, jajce in zgnetemo testo. Na koncu vgnetemo še na lističe narezano zmehčano maslo. Testo oblikujemo v kroglo in ga pustimo pokritega vzhajati do dvojnega volumna. To je lahko tričert ure, eno uro ali 1,5 ure - odvisno, kako toplo je v prostoru, kjer vzhajamo testo. Fala kvas je res odličen kvas, zato ne rabimo predhodno delati kvasca saj s Falo vse raste - ne glede na to, če uporabimo suhi ali sveži kvas. Pazite le, da ne uporabite prevroče vode, da bi ubili kvasovke (boljša je hladnejša kot prevroča tekočina - lepše vzhaja), in da kvasu ni pretekel rok uporabe. Ta čas, ko testo počasi vzhaja, skuhamo marmelado in pripravimo nadev. Zamrznjenemu sadju dodamo sladkor in počasi segrevamo, da se sladkor stopi. Ne kuhamo na visoki temperaturi ali predolgo, da sadje ne spusti preveč soka. Odvečni sok odcedimo in ga uporabimo za sokove; sadje dobro ohladimo. Za skutni nadev enostavno dobro zmešamo vse sestavine. V kolikor je nadev premehak (skute so različno sočne), dodamo malo več zdroba ali mletih mandljev. Vzhajano testo nežno pregnetemo z raztegovanjem in oblikujemo v kroglo. To razredelimo na 12 delov in te oblikujemo v kroglice, ki jih ne vzhajamo. Na nežno pomaščenem pekaču jih oblikujemo v košarice in takoj nadevamo. Polne košarice nežno pošpricamo z vodo in še malce potresemo z mletimi oreščki. Pečemo jih na nekje 15-20 minut pri 200 °C- v predhodno ogreti pečici. Tukaj pa še video, da bo lažje.
0 Comments
Leave a Reply. |
to sem jaz, Urška220 STOPINJ POŠEVNO naša kuhinja, ki je vedno odprta. Arhiv
May 2026
|